Nová detská stanica Ťuki mala štartovať symbolicky na Deň detí, s čím podľa informácií Mediálne.sk počítal Telekom aj Joj. Televízia tento dátum štartu novej stanice zahrnula aj do prezentácie pre klientov.

Záujem spustiť novú stanicu už na začiatku mesiaca má aj operátor. Launch by však mohol prebehnúť len v obmedzenom režime, napríklad v online. Licenciu na digitálne vysielanie totiž Mac TV nemá, slovenskú licenčnú radu o ňu požiadal vysielateľ len pred pár dňami, a tak sa ešte žiadosťou na rokovaní nezaoberal.

Pravdepodobným termínom pridelenia licencie pre Ťuki je 9. jún, kedy sa koná najbližšie zasadnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Že tento bod bude s najväčšou pravdepodobnosťou zaradený do programu najbližšie zasadnutia, potvrdila pre Mediálne.sk hovorkyňa regulátora Lucia Jelčová. Oficiálny program rada zverejní 2. júna.

Oficiálne potvrdené je, že novú detskú stanicu bude mať v rastri iba Slovak Telekom vo svojej Magio televízii.

„Z hľadiska našej lokálnej tvorby a produkcie sme pripravení ponúknuť vám ako produkt nielen relácie či seriály, ale už aj samotnú televíziu. Divák na nej bude hľadať zábavu a komerčný rozmer nebude vnímať prvoplánovo, skôr podprahovo a nenásilne. Ukážkovým príkladom je naša stanica Ťuki, ktorú sme vytvorili kompletne na mieru zadávateľovi,“ píše v brožúre pre klientov na margo kanálu obchodný riaditeľ Joj Group Martin Heržo.

Definitívou v prípade Joj je aj spustenie filmovej stanice Joj Cinema. Jej štart televízia podmieňovala záujmom operátorov.

V brožúre pre zadávateľov televízia potvrdila, že v rámci multikanálového prístupu uvedie aj túto novinku, v IPTV v HD aj SD rozlíšení. Vysielať bude filmy s českým dabingom, ako aj v režime „duo“, teda vrátane pôvodného znenia.

Joj Cinema počíta s päťdesiatkou filmových premiér a s ďalšími 150 snímkami rôznych žánrov, pričom gro ponuky majú predstavovať filmy nakrútené po roku 2013.

Filmový kanál bude vysielať s českou licenciou, o ktorú žiada českého regulátora eseročka Doneal. Tej už v susednej krajine patrí licencia na vysielanie staníc Joj a Plus, pričom obe získala vlani.

Ako informovala Mediálne.sk podpredsedníčka českej vysielacej rady Irena Ondrová, Doneal už požiadal o zmenu súčasnej licencie pre stanicu Plus, kde avizuje aj zmenu názvu na Joj Cinema. Táto stanica ale musí v Česku odštartovať najneskôr do 11. júna, čo súvisí s miestnou legislatívou o 360-dňovej lehote na spustenie stanice od pridelenia licencie na digitálne vysielanie.

Joj nereagovala na otázku, či stanicu stihne spustiť do uvedeného dátumu. Ak by sa tak nestalo, žiadať by televízia musela o novú licenciu.