Trojka napokon k 1. januáru 2011 nekončí

Športová Trojka Slovenskej televízie sa dožije aj roku 2011. Jej zrušenie k 1. januáru, avizované v zatiaľ neschválenom návrhu rozpočtu a programového konceptu na budúci rok, sa nekoná. Verejnoprávna televízia už vydala oficiálne programové plány okruhu na prvé dva januárové dni.     

"Slovenská televízia má naďalej platnú licenciu na šírenie svojej monotematickej programovej služby - športového okruhu Trojka. Pokiaľ nie sú schválené príslušné legislatívne kroky, STV je zo zákona povinná v zmysle licencie pokračovať v napĺňaní tejto programovej služby," potvrdil pre Mediálne.sk PR manažér Dvojky a Trojky STV Branislav Šanta.

STV je podľa pôvodného zákona o STV povinná vysielať štyri obsahové služby vo verejnoprávnom multiplexe, ktorý postupne rozširuje svoje pokrytie. Za obsahovú službu možno považovať aj EPG, v multiplexe sú navyše tri okruhy televízie. Zrušením Trojky by STV zatiaľ porušila zákon.

Nový zákon o RTS, ktorý by sa mal stať účinným k 1. januáru, však ráta už iba s dvomi televíznymi programovými službami. Podľa tohto zákona by preto STV mohla Trojku zavrieť. Zákon ešte čaká na podpis prezidenta.

"Na Trojke plánujeme naďalej vysielať zazmluvnené prenosy, športové spravodajstvo i publicistiku a archív," hovorí Šanta. Stanica bude stále fungovať v obmedzenom režime so začiatkom vysielania popoludní okolo 16 až 17. hodiny.

STV už má pre budúci rok na Trojke zazmluvnených vyše 800 vysielacích hodín. Ak by došlo k jej zrušeniu, musela by veľkú časť preniesť do vysielania Jednotky a Dvojky. „V tomto zmysle zrušenie Trojky možno vnímať ako brutálny zásah do vysielania,“ vyhlásil počas novembrového rokovania Rady STV programový riaditeľ televízie Roman Lipták. V konečnom dôsledku by to podľa neho neznamenalo podľa žiadne šetrenie a tiež by to nabúralo programovú štruktúru.

Mediálne.sk o plánovanom konci Trojky informovalo už v septembri. Vedenie malo zámer ukončiť vysielanie začiatkom novembra, informáciu pre Mediálne.sk vtedy potvrdili viaceré na sebe nezávislé zdroje z televízie, vrátane vtedajšieho predsedu Rady STV Martina Kákoša, ktorý tieto informácie tiež zachytil. Oficiálne však riaditeľ Štefan Nižňanský stále trval na tom, že Trojka nekončí. Pred členmi rady to označil za „chodbové reči." Priamej odpovedi na otázku členov rady, či novinárov, aký osud má Trojka, sa vyhol.

Podľa vykonávacieho plánu a programového konceptu, ktoré má Mediálne.sk k dispozícii, následne vysvitlo, že televízia na budúci rok počíta s deficitom až 37 miliónov eur. Manažment chcel šetriť hromadným prepúšťaním, zvýšením počtu repríz, ale aj zrušením Trojky STV k 1. januáru 2011. „Ekonomické dôvody vedú manažment STV ku krutému rozhodnutiu zastaviť vysielanie športovej Trojky. Z ekonomického hľadiska je to pochopiteľný krok a plne rešpektujeme fakt, že momentálne neexistuje iné východisko,“ zdôvodňovalo vedenie v materiáli pre členov rady.

Na vážne finančné problémy STV reagovalo ministerstvo kultúry expresne vyhotoveným návrhom zákona, ktorým televíziu zlúči so Slovenským rozhlasom do jednej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska. V utorok ho schválil parlament, ak ho podpíše aj prezident Ivan Gašparovič, účinným sa stane k 1. januáru 2011. Reforma verejnoprávnych inštitúcií má trvať minimálne tri roky, začne sa ich spojením a vyvrcholí zrušením doterajšieho modelu financovania. Viac informácií