Keď bývalý manažment Slovenskej televízie (STV) na minuloročnej tlačovej konferencii v auguste predstavil plán tretieho športového okruhu, hovoril, že prípravy sú v plnom prúde. Nový kanál
mal byť prvý slovenský program vysielajúci vo vysokom rozlíšení a k štartu letných olympijských hier mal zdvihnúť záujem o digitálne televízne vysielanie. Päť mesiacov pred plánovaným štartom
je „Trojka“ stále skôr papierový ako reálny projekt. Dočasné vedenie STV síce počíta na tento rok s približne dvestomiliónovou stratou, rozpočet však nepočíta ani s jednou korunou pre športovú
stanicu.
Čakanie na dotáciu. Štart tretieho okruhu STV závisí v súčasnosti len od toho, či naň televízia dostane štátnu dotáciu. Manažment pred niekoľkými týždňami poslal na ministerstvá kultúry a financií žiadosť o poskytnutie stomiliónovej subvencie na tento rok. Bez nej STV kanál v podstate ani nesmie spustiť. Rada STV pri odobrení projektu zaviazala vedenie, aby rozpočet na tretí okruh zahrnula do rozpočtu až vtedy, keď STV bude mať ďalšie príjmy.
Tohtoročný rozpočet televízie predpokladá stratu vo výške asi dvesto miliónov korún a v približne rovnakom objeme počíta s ďalšími peniazmi z poplatkového zákona. Paradoxne, STV ani kontrolný orgán nepovažujú za ďalšie príjmy prísun peňazí, ktoré má televízia dostať vďaka novému zákonu o úhrade za služby STV a Slovenského rozhlasu účinnému od apríla. Tretí okruh preto nebol započítaný do tohtoročného ekonomického plánu. Šéf projektu športového kanála Andrej Miklánek vysvetľuje, že verejnosť by zahrnutie nákladov na tretí okruh do beztak vysokostratového rozpočtu vnímala negatívne.
Ako sa rezorty kultúry a financií stavajú k žiadosti o dotáciu, zatiaľ sám netuší. Minister kultúry Marek Maďarič sa v médiách už vyjadril, že spustenie športového kanála považuje za dôležité. Oficiálne signály zatiaľ z ministerstva nevyšli. V Slovenskej televízii veria, že ďalší prísun peňazí príde najmä s novým poplatkovým zákonom, ktorý predbehne očakávania. V priaznivý finančný efekt novej normy v STV dúfajú, ale reálne číslo sa dá len tipovať.
Akékoľvek dodatočné príjmy pravdepodobne aj tak nepôjdu na veľadenie nového športového okruhu, ale na hasenie veľkorysého mínusu celej inštitúcie. Pre stratu nie je vyriešené tohtoročné športové vysielanie ani na Dvojke. Televízia napríklad ešte stále nezakúpila práva na futbalové majstrovstvá Euro 2008. Tie sa do rozpočtu STV už nezmestili.
Šéfovia STV sa spoliehajú, že peniaze dostanú v poslednej chvíli zo zvýšeného výberu poplatkov. Oproti poslednej sezóne, keď STV dostala vysielacie práva „za babku“, pôjde tento rok o desiatky miliónov korún. Pred štyrmi rokmi totiž rozdeľovala licencie európska vysielacia únia EBU združujúca médiá verejnej služby. Vtedajší manažment STV vyčkával s rokovaniami na poslednú chvíľu a keďže EBU bola zaviazaná, aby majstrovstvá vysielali všetky členské televízie, cena padla na smiešne nízku úroveň. Tentoraz však s právami obchoduje súkromná spoločnosť Sportfive, ktorej je jedno, či sa niekde futbal vysielať nebude, ak za práva nedostane žiadanú cenu.
Čiastkové prípravy. Príprava športového okruhu napriek nevyriešenej finančnej otázke v posledných mesiacoch úplne nezamrzla. STV si už vybrala firmu na zriadenie nového technického
pracoviska a má zakúpené vysielacie práva na mnohé športy, ktoré môže v plnej miere využiť na treťom kanáli. Dvojka už v súčasnosti vysiela Formulu 1, v pláne je futbalová Liga majstrov, tenisový Davis Cup a Fed Cup, lyžovanie a hokejová liga, práva na slovenskú futbalovú ligu sú predmetom aktuálnych rokovaní. K plánovanému štartu v auguste bude o program postarané vďaka
letnej olympiáde v Pekingu.
Spustenie Trojky nebude podľa šéfa projektu A. Mikláneka znamenať obmedzenie športového vysielania na Dvojke. „Jediným kritériom presúvania bude rastúca penetrácia,“ vysvetľuje. Potenciálna dostupnosť signálu bude pritom tento rok lepšia ako vlani – ak sa STV dohodne o šírení vysielania s káblovými a so satelitnými operátormi, program športovej stanice bude prijímať vyše 60 percent populácie. Program nebude dostupný len prostredníctvom terestriálneho vysielania, ktorého podiel podľa minuloročného prieskumu satelitnej spoločnosti SES Astra klesol na tretinu domácností s TV prijímačom. Pred dvoma rokmi išlo ešte o polovicu.
Športový kanál perspektívne bude a aj musí vysielať aj terestriálne. STV má povinnosť do konca roka 2011 spustiť takzvaný verejnoprávny multiplex – balík programov s celoplošným pokrytím,
ktorý treba zaplniť štyrmi programovými službami.
Šancu len paneurópsky kanál ako Sport 1. Ten vysiela v jazykových mutáciách v Česku, Maďarsku aj Poľsku. Svoj signál šíril aj na Slovensku – pred niekoľkými rokmi sa však po prepočítaní nákladov stiahol.
Kým sa multiplex DVB-T nespustí, podiel športu v programe Dvojky zostane viac-menej rovnaký. Napríklad počas letnej olympiády sa budú na druhom okruhu vysielať najatraktívnejšie podujatia so slovenskými športovcami, na Trojke dostanú priestor aj menšinové žánre.
Ťažká jeseň. „Potom nastane krvavé obdobie,“ hovorí šéf projektu A.Miklánek. Nakúpené športy totiž úplne nevyplnia denné vysielanie plánované na 17. až 23. hodinu počas týždňa a 11. až 23. hodinu cez víkend. Program majú okrem akvizícií zaplniť športové záznamy z vlastnej výroby. Práve na ich výrobu si televízia pýta zo štátnej pokladnice isto miliónov. „Aby so subvenciou nemala problém Európska komisia, zo žiadosti sme vyňali náklady na akvizičné športy, na ktoré by si mohli nárokovať aj komerčné stanice,“ dodáva autor projektu. Záznamy podujatí STV nezvládne vyrábať len vo vlastných kapacitách. Spoliehať sa bude na externé dodávky, prípadne spoluprácu s lokálnymi televíziami.
A. Miklánek si nemyslí, že slovenský športový kanál je pre prítomnosť mnohých zahraničných staníc zbytočný. „Podstatou kanála je mapovanie slovenského športu,“ vysvetľuje. Trojka si chce preto všímať aj okrajové športy, ktoré na sledovanosť hokeja, tenisu či futbalu nikdy nedosiahnu. Na čisto komerčnej báze by sa domáca stanica podľa A. Mikláneka neuživila. Šancu má podľa neho len paneurópsky kanál ako Sport 1. Ten vysiela v jazykových mutáciách v Česku, Maďarsku aj Poľsku. Svoj signál šíril aj na Slovensku – pred niekoľkými rokmi sa však po prepočítaní nákladov stiahol.