Už v pondelok sa vypne analógové vysielanie v prvej slovenskej lokalite v Medzeve. Po vypnutí hrozí, že domácnosti s terestriálnym príjmom si slovenské programy naladia, iba ak prejdú na iný TV príjem – či už DVB-T, satelit alebo lokálnu káblovku. Hoci niektoré sociálne slabšie domácnosti majú nárok na finančný príspevok na potrebný set-top box, štát zostal nepripravený. Podporná schéma, ktorá by mala dať 20-eurový kupón na nákup digitálneho set-top boxu, stále nie je známa.
Rezort dopravy na žiadosť redakcie neposkytol dokument o systéme podpory, ktorú pred niekoľkými týždňami odobrila aj Európska komisia. Tlačové oddelenie na otázky súvisiace s dotáciami na boxy ani po opakovanej výzve neodpovedalo. Hovorca rezortu pre Sme uviedol, že „už o niekoľko dní predstavíme model, na ktorom pracujeme.“
Na príspevok majú nárok osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, poberatelia dávky v hmotnej núdzi a či dôchodcovia s penziou nižšou ako 186 eur. Spolu ide o vyše pol milióna osôb, pre ktoré ešte predchádzajúca vláda vyčlenila 10,6 milióna eur. Nová garnitúra neuvažovala o zmene výšky príspevku. Ten by mal byť maximálne 20 eur.
Príspevok by mal byť technologicky neutrálny, čo znamená, že jeho príjemcovia ho môžu použiť na nákup DVB-T set-top boxu, ale aj satelitného prijímača či zariadenia od káblového operátora. Či príspevok bude platiť iba na plnú cenu zariadenia, alebo aj akciovú pri zmluvnej viazanosti, je zatiaľ nejasné.
V Medzeve sa už tento pondelok skončí vysielanie Dvojky a Markízy, analógovo zostane vysielať iba Jednotka. V piatok budúceho týždňa sa vo Veľkom Krtíši zas vypne analógové vysielanie všetkých štyroch celoplošných televízií.
Pre divákov s anténovým príjmom TV signálu to znamená, že sa môžu pokúsiť naladiť vysielanie z niektorého zo silnejších vysielačov (pričom aj tieto budú najneskôr do konca budúceho roka vypnuté). Ak nie sú v pokrytí, musia zmeniť zdroj TV signálu.
Na výber je vysielanie prvého DVB-T multiplexu, v ktorom sa šíria dva okruhy STV, Markíza a Joj, alebo ponuka niektorého zo satelitných operátorov či lokálnych kábloviek. Problémom môžu byť bytovky so spoločnou anténou na streche – pre domácnosti v nich nestačí iba zakúpenie set-top boxu (resp. použitie novšieho televízora s digitálnym tunerom), spoločná anténa nebude pre príjem digitálnej televízie vyhovovať. Upgrade musí spraviť technik, resp. byty sa musia okrem set-top boxu dovybaviť vlastnou anténou.
Odkedy vie rezort dopravy o vypínaní analogového vysielania, je neznáme. Towercom to na svojom webe oznámil 15. októbra, oficiálny štátny infoweb iba tento týždeň.
Kde sa vypína analóg budúci týždeň:
25.10.2010
STV 2 (35. kanál), Markíza (38. kanál)
Dotknuté obce: Debraď, Jasov, Medzev, Nižný Medzev, Vyšný Medzev, Opátka, Opiná, Poproč, Rudník, Smolnícka Huta, Smolník, Hodkovce
29.10. 2010
STV 1 (12. kanál), STV 2 (23. kanál), TV Joj (46. kanál), Markíza (25. kanál)
Dotknuté obce: Modrý Kameň, Obeckov, Pôtor, Sklabina, Veľký Krtíš, Maly Krtíš, Selce, Petov
Čo treba robiť po vypnutí signálu?
- vypnutie analógového vysielania sa týka iba bežného TV príjmu na anténu
- najneskôr po vypnutí analógového signálu (najlepšie už teraz) skúste naladiť TV stanice na inej frekvencii (napríklad spustením automatického ladenia)
- ak vami žiadané slovenské TV stanice neviete naladiť na anténu, musíte zmeniť TV príjem
- na výber je digitálna anténová televízia (DVB-T), satelitný príjem (v abecednom poradí: CS Link, DigiTV, MagioSat, Skylink, UPC Direct), prípadne lokálna káblovka.
Všetky informácie o digitálnom TV vysielaní na hlavnej stránke sekcie digitálne.Mediálne.sk
Zdroj: cta