Operátor Towercom začal v stredu v oblasti hlavného mesta testovať novú generáciu digitálneho terestriálneho vysielania v štandarde DVB-T2. Do balíka zahrnul sedem TV kanálov, ktoré sú súčasťou platených balíčkov satelitnej platformy Skylink. Bežný divák si tieto stanice nenaladí, a to najmä preto, že zariadenia podporujúce DVB-T2 sú rozšírené iba minimálne. Stanice budú pravdepodobne aj zakódované.
"Hlavným účelom vysielania v DVB-T2 z vysielača Bratislava – Kamzík je testovať vysielaciu technológiu vrátane rôznych modulačných parametrov, podmieneného prístupu, zdrojového kódovania, ako aj príslušné koncové zariadenia určené pre DVB-T2. Z tohto dôvodu sa parametre vysielania môžu meniť," vysvetlil Towercom na svojom oficiálnom webe.
Skúšobná prevádzka prebieha na základe povolenia Telekomunikačného úradu SR z bratislavského vysielača Kamzík na kanáli K66 s výkonom 50 kW. Na tejto frekvencii pôvodne vysielal prechodný multiplex. "Technické testy prebiehajú nezávisle od existujúcich digitálnych terestriálnych multiplexov DVB-T," ubezpečuje Towercom.
Zdroj: Towercom
V testovacom DVB-T2 multiplexe Towercom šíri sedem staníc - v štandardnom rozlíšení a norme MPEG-2 dokumentárne kanály Viasat Explorer, Viasat History a Viasat Nature, v norme MPEG-4 retro televízie Kino CS, Doku CS a Muzika CS a vo vysokom rozlíšení a norme MPEG-4 stanicu Travel Channel HD. Všetky kanály sú tiež súčasťou ponuky satelitnej platformy Skylink, ktorú Towercom spoluprevádzkuje.
Technické testy DVB-T2 potrvajú do 30. septembra 2011. DVB-T2 je nástupca pôvodného štandardu DVB-T, prostredníctvom ktorého sa dá efektívnejšie využiť kapacita terestriálnych frekvencií. To znamená, že pri tejto technológii sa dá preniesť o tretinu aj viac dát ako pri DVB-T. DVB-T2 by sa malo využívať najmä pre prenos obrazu vo vysokom rozlíšení, hoci HD sa dá prenášať aj pri klasickom DVB-T.
Nevýhodou DVB-T2 je, že pre jeho príjem treba prijímače – televízory či dekodéry, ktoré ho aj podporujú. Ich rozšírenosť je na trhu zatiaľ minimálna, drvivá väčšina súčasných zariadení podporuje iba DVB-T. Zavádzanie novej generácie digitálneho terestriálneho vysielania je v Európe zväčša nanajvýš vo fáze testovania, pravidelné vysielanie funguje vo Veľkej Británii, Taliansku či Švédsku.