Ako informoval prevádzkovateľ celoplošného digitálneho terestriálneho vysielania Towercom, zmena súvisí s uvoľnením približne 40 percent súčasných frekvencií v prospech mobilnej siete a nahradením týchto frekvencií inými. Neudeje sa to však v pomere jedna k jednej.

S uvoľňovaním frekvenčného pásma sa má začať od 1. júla tohto roka, dokončená má byť do konca júna 2020. S týmto časovým plánom počítalo aj ministerstvo dopravy. 

Aktuálne zmeny súvisia s takzvanou druhou digitálnou dividendou, teda rozhodnutím Európskej únie o uvoľnení frekvenčného pásma 694 - 790 MHz v prospech mobilných operátorov. V súčasnosti ho využívajú aj operátori pozemného televízneho vysielania.

V pásme 700 MHz má Towercom momentálne 75 vysielačov z celkovo 169. Musí teda postupne zameniť súčasné frekvencie z pásma 700 MHz za iné frekvencie z pásma pod 700 MHz. Pri 75 vysielačoch sa to týka 20 frekvenčných vyhradení celoplošných multiplexov, ako aj štyroch miestnych multiplexov. 

Towercom náklady na uvoľnenie frekvencií znáša z vlastného vrecka. Ministerstvo dopravy zároveň v dokumente o využívaní frekvenčného pásma predpokladá, že výberové konanie na pridelenie frekvencií z pásma 700 MHz prebehne formou elektronickej aukcie v druhej polovici roka 2019.

Prvý multiplex prejde do DVT-T2

Časový horizont uvoľňovania frekvenčného pásma 700 MHz potvrdil aj technický riaditeľ spoločnosti Towercom Zsolt Nagy. Na stredajšej tlačovej konferencii priblížil, že k zmene frekvencií bude postupne prichádzať v jednotlivých regiónoch Slovenska.

K zmenám dôjde aj pri prechode do vysielacieho štandardu DVB-T2, čo je spojené s procesom uvoľňovania frekvenčného pásma. Na DVB-T2 prejdú programy v prvom multiplexe. V ňom sa momentálne šíria stanice

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa