Najneskôr do dvoch mesiacov a necelého týždňa by mal operátor Towercom spustiť ďalší, v poradí „štvrtý“ celoplošný multiplex DVB-T. Spoločnosť vyhrala balík frekvencií v minulom roku a podľa povolenia je hraničný termín pre jeho spojazdnenie 31. august tohto roka.

Podľa Towercomu bude multiplex opäť ponúkať lineárne služby, teda klasické TV vysielanie. Diváci by mali dostať prístup k novým TV kanálom, ktoré operátor zatiaľ nechcel špecifikovať.

Novinkou by mohli byť aj prémiové kanály dostupné iba za poplatok. „Aktuálne zvažujeme viaceré obchodné modely fungovania ďalších multiplexov, technicky sme pripravení aj na poskytovanie platenej ponuky ako doplnok k neplatenej ponuke existujúcich multiplexov,“ uviedol v prvej polovici júna marketingový manažér Towercomu Michal Šuran.

Towercom čaká rast záujmu o DVB-T aj kvôli poplatkom za Skylink

V niektorých krajinách sa na nových multiplexoch zaviedol novší terestriálny štandard DVB-T2, ktorý je vzhľadom na lepšiu dátovú kompresiu vhodný na vysielanie vo vysokom rozlíšení.

Keďže náklady na terestriálne šírenie signálu sú vysoké a na frekvencie jedného multiplexu sa zmestí iba malý počet programov, HD cez anténu je „luxusná“ služba, o ktorú celoplošné televízie neprejavujú záujem. „Potenciál vidíme skôr v rozširovaní programovej ponuky, až následne o postupné rozširovanie o HDTV. Ale to je pohľad prevádzkovateľa multiplexov, vysielatelia môžu mať iný názor a je na ich rozhodnutí aké rozlíšenie, prípadne kódovanie si zvolia,“ vysvetľuje Šuran.

Marketingový manažér dodáva, že Towercom už vlani predviedol v rámci testov možnosti DVB-T2 a je pripravený začať túto službu ponúkať.

Záujem o HDTV cez anténu, ale aj akékoľvek nové služby cez terestriálne vysielanie ako také znižuje aj fakt, že počet anténových domácností v procese digitalizácie výrazne klesol. Diváci v posledných rokoch masovo prešli na satelit a to najmä na platformu Skylink, ktorú Towercom v minulom roku predal luxemburskej M77 Group.

Na otázku, či si Towercom rozvíjaním platformy Skylink nepoškodil svoj hlavný biznis – prevádzkovanie terestriálneho vysielania, Šuran uviedol, že operátor ešte očakáva oživenie záujmu o anténu.

„Predpokladáme, že tak ako aj v okolitých krajinách, kde došlo pri prechode z analógového na digitálne terestriálne vysielanie k dočasnému poklesu podielu terestriálneho vysielania oproti satelitnému, sa v priebehu dvoch rokov situácia zmení v prospech DVB-T. Približne polovica slovenských domácností má doma aspoň jeden televízor so zabudovaným DVB-T tunerom, čo predstavuje silný potenciál pre rast DVB-T príjmu domácností, na ktorom chceme do budúcna stavať,“ vysvetľuje Šuran.

Záujem k prechodu na DVB-T môže podľa neho podporiť aj to, že základná ponuka staníc cez DVB-T bude naďalej zadarmo. „Významným motivátorom v procese zvyšovania penetrácie DVB-T bude aj zavedenie poplatkov zo strany poskytovateľov satelitnej platformy,“ dodáva marketingový manažér Towercomu.

Spoplatnenie pôvodného grátis balíka TV programov pred niekoľkými týždňami oznámila práve M77 Group, ktorá si od septembra začne postupne pýtať od všetkých klientov Skylinku a CS Linku, využívajúcich základný balík, takzvaný servisný poplatok – 1,20 eura mesačne.