DVB_T2
DVB_T2

Operátor Towercom bude v oblasti hlavného mesta testovať novú generáciu digitálneho terestriálneho vysielania v štandarde DVB-T2. Telekomunikačný úrad SR v stredu informoval, že firme pridelil povolenie na skúšobnú prevádzku z bratislavského vysielača Kamzík na kanáli K66. Na tejto frekvencii pôvodne vysielal prechodný multiplex. Povolenie na DVB-T2 je právoplatné od 16. augusta do konca septembra tohto roka. Towercom požiadal o šírenie signálu v kompresnom štandarde MPEG-2 a MPEG-4.

DVB-T2 je nástupca pôvodného štandardu DVB-T, prostredníctvom ktorého sa dá efektívnejšie využiť kapacita terestriálnych frekvencií. To znamená, že pri tejto technológii sa dá preniesť o tretinu aj viac dát ako pri DVB-T. DVB-T2 by sa malo využívať najmä pre prenos obrazu vo vysokom rozlíšení, hoci HD sa dá prenášať aj pri klasickom DVB-T. 

Server Živé.sk uviedol, že Towercom chce zatiaľ iba testovať šírenie signálu. V otázke, aký obsah by sa mohol cez DVB-T šíriť, firma ešte nemá jasno. Jednou z možností sú podľa úvah Towercomu pay-TV kanály.

Nevýhodou DVB-T2 je, že pre jeho príjem treba prijímače – televízory či dekodéry, ktoré ho aj podporujú. Ich rozšírenosť je na trhu zatiaľ minimálna, drvivá väčšina súčasných zariadení podporuje iba DVB-T. Zavádzanie novej generácie digitálneho terestriálneho vysielania je v Európe zväčša nanajvýš vo fáze testovania, pravidelné vysielanie funguje vo Veľkej Británii, Taliansku či Švédsku. 

Pre slovenských celoplošných vysielateľov by bola investícia do DVB-T2 zrejme neefektívna. HD vysielanie je všeobecne stále v úplných začiatkoch, podiel terestriálneho vysielania navyše po prechode na DVB-T výrazne klesol. Platenie za terestriálne šírenie HD obrazu by pravdepodobne nebolo rentabilné, ani keby si vysielatelia, respektíve operátor zaň pýtali peniaze. Anténový príjem všeobecne využívajú najmä sociálne slabšie skupiny, pri ktorých je menší predpoklad vlastníctva HD ready prijímačov alebo záujmu o platené kanály.