Cena televíznej reklamy za posledných niekoľko rokov rástla oveľa rýchlejšie ako cena iných kanálov. Zároveň však klesala sledovanosť, čím sa vynára otázka, či ešte majú takéto investície návratnosť. Z údajov Extended Channel Interpretation (ECI) vyplýva, že od roku 2019 stúpla cena reklamy až o polovicu. Zatiaľ čo iné kanály zaznamenali iba mierne zvýšenie a niektoré sa nezvýšili vôbec.
Hovorí sa, že zmena nastáva postupne, no pre televíznu reklamu je teraz „všetko naraz“, píše web marketingweek.com. Pred kovidom ešte dosahovala aj 40-percentný zisk. Teraz je však návratnosť v porovnaní s inými kanálmi nižšia takmer o 20 percent.
Samozrejme, merateľné tržby a zisk nie sú jediným dôvodom, prečo spoločnosti platia za reklamu v televízii. V prieskume Language of Effectiveness zverejnenom na webe Marketing Week bola „komunikácia žiaduceho imidžu značky“ s cieľom dosiahnuť dlhodobý predaj druhou najdôležitejšou úlohou marketingu.
Problém je ale v tom, že televízne vysielanie sa už nedostane ku každému. Viac ako 20 percent ľudí ho v priemere za týždeň v roku 2022 vôbec nesledovalo. To vyvoláva otázku: Ako môže cena televíznej reklamy stúpať, aj keď je stále menej schopná ponúkať kľúčové atribúty, ktoré od nej inzerenti požadujú?
Jednou z odpovedí je to, že všetko je dnes drahé, hoci inflácia by mala rovnakým spôsobom ovplyvňovať aj ostatné mediálne kanály. Vysvetliteľným dôvodom v prípade televízie môže byť ponuka a dopyt. Ponuka je čoraz skromnejšia a vysielatelia v dôsledku nedostatku účtujú inzerentom, ktorí majú stále záujem o kúpu reklamy, vyššie ceny.
Prieskum webu Marketing Week ukázal, že vrcholové tímy inzerentov hodnotia návratnosť investícií ako najdôležitejšiu metriku úspechu kampane. Znamená to, že keď ceny televíznej reklamy rastú a medzera v návratnosti investícií sa zväčšuje, šéfovia firiem môžu požiadať obchodníkov, aby prešli z televízie na iné kanály.
Ako teda plánovať rozloženie reklamy na rok 2024? Online videá vyzerajú ako životaschopnejšia alternatíva, konštatuje marketingweek.com. Ich účinok je len o niečo menší ako v prípade televízie.
Podiel dospelých v Spojenom kráľovstve sledujúcich reklamy na YouTube dosiahol v roku 2022 podľa Úradu pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) 90 percent a 45 percent britských používateľov internetu navštívilo TikTok.
Čo urobia zadávatelia reklamy sa ešte len uvidí. Ak však relatívne ceny zostanú také, aké sú v súčasnosti, presun peňazí z televízie do online videa by mal naberať na sile.
Ďalšie dôležité správy
