Ruská polícia zadržala v sobotu (21. 8.) niekoľko novinárov, ktorí protestovali proti rozhodnutiu úradov označiť poprednú nezávislú televíziu Dožď za „zahraničného agenta“. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Novinári protestovali jednotlivo pred hlavným sídlom ruskej domácej spravodajskej služby FSB (Federálnej bezpečnostnej služby) na moskovskom námestí Lubianka.

Niesli aj pútače s nápismi „Žurnalistika nie je zločin“ a „Bojíte sa pravdy“. Protestovali proti kroku ministerstva spravodlivosti z piatka, keď pridalo televízny kanál Dožď a investigatívne online médium Važnyje istorii na zoznam „zahraničných agentov".

KK47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru pre televíziu NBC s novinárom Keirom Simmonsom 14. júna 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin spea
Neprehliadnite

Ruskému investigatívnemu novinárovi „zaklopala“ na dvere polícia a urobila raziu

Ministerstvo konalo na základe zákona, ktorý používa, keď chce dať označenie „zahraničný agent“ mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí dostávajú financie zo zahraničia a zapájajú sa do činností voľne označených ako politické.

Toto označenie znamená pozornejšie kontrolovanie zo strany vlády a má aj silný hanlivý význam, ktorý oslabuje dôveryhodnosť média a poškodzuje jeho príjmy z reklamy.

Televízia Dožď odsúdila tento krok ako nespravodlivý a oznámila, že sa proti nemu odvolá.

Televízny kanál bol ostro kritický voči zásahom ruských úradov proti odporcom a pravidelne prinášal živé spravodajstvo z opozičných protestov. Intenzívne sa venoval aj otrave a uväzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného a trestným stíhaniam spusteným proti jeho spojencom.

Ruské úrady zvyšujú tlak na opozíciu a nezávislé médiá pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 19. septembra, ktoré sú vnímané ako dôležité pre prezidenta Vladimira Putina - chce upevniť pozíciu svojej vlády pred prezidentskými voľbami v Rusku v roku 2024.

Michail Borisovič Chodorkovskij
Neprehliadnite

Ruské úrady znovu „zametajú“, zablokovali dva spravodajské portály kritické voči Kremľu