Ak by novela nadobudla účinnosť, v praxi by to znamenalo, že zákon zakáže v čase 50 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania zverejňovať výsledky volebných prieskumov.

Poslanci týmto zákazom neobmedzili svoje práva, sami prístup k výsledkom prieskumov mať budú. Asociácie sa vyjadrili, že ide o „obmedzenie práv médií prinášať informácie o výsledkoch prieskumov politických preferencií a najmä o obmedzenie práva bežných ľudí, ktorých uvedené informácie legitímne zaujímajú“.

Slovenské súkromné televízie, rádiá, vydavatelia a mediálne domy spoločne vyhlasujú, že považujú zavedenie 50-dňového moratória za absolútne neprijateľný zásah do slobody prejavu a práva na informácie.

„Upozorňujeme, že vydávanie tlače, rovnako ako vysielanie je realizáciou slobody prejavu, ktorou sa realizuje právo vyhľadávať a šíriť informácie. Obmedzenia tohto práva podliehajú striktným ústavným podmienkam, chrániacim tento základný výdobytok demokratickej spoločnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Priestor pre konšpirácie

Médiá dodávajú, že pri schvaľovaní predmetnej novely v zásade ani nebolo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa