Športovú televíziu 213 vlani zakladala spoločnosť Elements Channel, ktorá získala aj licenciu na vysielanie. V televízii pracovalo asi 50 zamestnancov, zhruba polovica z nich v posledných dňoch dala výpoveď.
Dôvody približuje na blogu na webe Dalito.sk jedna z nich A. Hosťovecká. Uvádza, že sa nestotožnili s príchodom nového spolumajiteľa a konateľa J. Jánošíka, ktorý bol už aj v minulosti riaditeľom televízie. A. Hosťovecká píše, že televíziu „za tri týždne pochoval“ a opisuje aj to, akým spôsobom ju riadil predtým – podľa nej stratovo a nekoncepčne.
Bývalá zamestnankyňa televízie, ktorá do 213 prišla s niektorými ďalšími ľuďmi z Digi Sportu, tiež uvádza, že viacerí zamestnanci nedostali septembrové výplaty. J. Jánošík ich mal poslať len niektorým ľuďom. „Dali sme čas do 10. novembra na vyplatenie záväzkov, v opačnom prípade to budeme riešiť právnou cestou hromadnou žalobou,“ vyjadrila sa pre Mediálne.sk A. Hosťovecká.
Niektoré zápasy nevysielali
V uplynulých dňoch televízia 213 neodvysielala niektoré plánované športové prenosy vrátane duelov domácej hokejovej ligy. J. Jánošík pre web Omediach.com povedal, že na vine boli technické problémy a náhly výpadok ľudí, výroba prenosov má podľa neho pokračovať.
Finančné problémy a nevyplatené mzdy J. Jánošík priznal. „Problémy vznikli, pretože prebiehajú rozhovory s novým investorom a časovo sa to natiahlo. Niektorí zamestnanci reagovali tak, že po dvoch týždňoch čo im meškali výplaty, dali hromadné výpovede,“ uviedol. Zatiaľ nie je jasné, či vyplatí aj ostatných ľudí.
Doplnil, že s investorom prebiehajú rokovania a že zamestnancov vypláca postupne, ako získava peniaze. „V prvom rade sme zabezpečili chod televízie, aby mohla televízia ďalej vysielať – satelity, dátová konektivita, prevádzkové náklady. Momentálne sa postupne vyplácajú ľudia. Je vytvorený tím, ktorý zabezpečuje výrobu. Dúfam, že do 15. novembra sa všetko znormalizuje,“ uviedol tiež pre Omediach.com.
Pôvodným investorom bol človek z kasín
Investorom televízie 213 bol pôvodne Vladimír Častka, ktorý podniká v hernom priemysle – prevádzkuje pokrové kluby a kasína. Televíziu 213 preňho od začiatku rozbiehal J. Jánošík, ktorý bol v minulosti aj v projekte skrachovanej športovej televízie Slovak Sport TV.
V júli do televízie 213 nastúpil ako riaditeľ Marek Biely, no jeho pôsobenie bolo len dočasné – v televízii mal byť, dokým sa nájde investor. Toho mal predstaviť J. Jánošík v televízii v októbri. Podľa obchodného registra sa v tom čase stala nový majiteľom Elements Channel, ktorej patrí televízia, eseročka VV Invest Admin, dnes už fungujúca pod názvom 213 Media.
Vo firme ako Jánošíkov spoločník figuruje Čech Petr Lamač, podľa výšky vkladu je väčšinovým vlastníkom firmy s 85-percentným podielom. České médiá o P. Lamačovi z Liberca v minulosti informovali ako o recidivistovi, v roku 2007 bol odsúdený za lúpež, vydieranie a ďalšie trestné činy, uvádzal spravodajský portál TV Nova.
Aktualizované o 17:18: V. Častka, ktorý podľa informácií Mediálne.sk investoval do projektu svoje vlastné prostriedky, tvrdí, že k prevodu na dvoch nových spolumajiteľov došlo „po vzájomnej dohode“ a zápis v obchodnom registri korešponduje s realitou.
„Vo vlastníckej štruktúre TV 213 nefigurujem. K podmienkam a okolnostiam predmetnej transakcie sa vyjadrovať nebudem, nakoľko je to súčasťou dohody oboch strán,“ dodal.
Môžu prísť o licenciu
O zmene majetkových pomerov v Elements Channel firma neinformovala licenčnú radu, potvrdila hovorkyňa regulátora Lucia Jelčová.
Digitálny zákon pritom vysielateľovi nariaďuje, aby si súhlas s prevodom podielu pýtal v období 24 mesiacov po udelení licencie. Ak sa tak nestane, podľa zákona Rada takémuto vysielateľovi licenciu odníme.
Môže to byť aj prípad televízie 213, ktorá licenciu dostala vlani. V Elements Channel sa podľa obchodného registra zmenila celá vlastnícka štruktúra – pred eseročkou 213 Media J. Jánošíka a P. Lamača firmu vlastnili V. Častka a Viola Mariner.
„Či k týmto skutočnostiam v prípade programovej služby 213 došlo, Rada preverí v rámci správneho konania, ktoré v dohľadnom čase začne. Ak sa uvedené skutočnosti preukážu, Rada vysielateľovi licenciu odníme,“ doplnila L. Jelčová.
Vysielateľ, ktorému regulátor licenciu odníme, môže podľa toho istého zákona opätovne požiadať o udelenie licencie najskôr rok po odňatí.