Televízia Global by dnes mala osem rokov

Televízia Global, predchodca TV Joj, by dnes vstupovala do ôsmeho roku pôsobenia. S vysielaním začala 25. marca 2000 o 16:00.

„Vymysleli sme asociáciu menších televízií, ktorým sme navrhli spôsob spoločného prevádzkovania jedného kanálu. Každý subjekt však zostáva sám sebou a má vyčlenené programové okno, v ktorom vysiela pre svoju lokalitu,“ týmito slovami projekt predstavil vtedajší generálny riaditeľ televízie Marcel Děkanovský.

Televízia Global by dnes mala osem rokov


Teležurnál vysielal Global denne o 19:20.

V televízii bolo združených osemnásť mestských a lokálnych televízii, neskôr sa ich počet rozšíril na 25. Global vznikol v zázemí košickej TV Naša, vysielanie z Grešákovej 10 zabezpečovalo spočiatku 45 zamestnancov.

Sama TV Naša vysielala od roku 1996 na základe licencie vydanej spoločnosti Mac TV. Presne 35 % z nej vlastnila spoločnosť Horizont Slovakia. Televízia so sledovanosťou pod jedným percentným bodom vysielala bez väčších obmedzovaní nákladov rok a pol.

Ukážka programovej štruktúry TV Global


Širšia história TV Global

Televízia v druhom roku pôsobenia vynikala identom, jej posledná grafika bola esenciou trendov z nemeckej Pro 7, mala jednotný korporátny soundtrack a upútavky končiace predelom a jednotným hlasom. Takéto odvážne a progresívne sa dovtedy na Slovensku nepoužívali. V Globali začínalo niekoľko súčasných tvárí či pracovníkov TV Joj, ako moderátor sa tu realizoval aj súčasný programový riaditeľ Joj František Borovský.

Po páde Horizontu do spoločnosti Mac TV vstúpila cez spoločnosť Česká produkční Invest česká televízia Nova. Česi vyhodnotili Global ako najefektívnejší spôsob vstupu na slovenský trh.

Televízia Global by dnes mala osem rokov


Ident z poslednej sezóny vysielania Globalu.

V novembri 2001 sa generálnym riaditeľom TV Global stal Richard Rybníček, ktorý pre Čechov mapoval situáciu na Slovensku. Koncom roka riaditeľ TV Nova Vladimír Železný predstavil novú televíziu Joj, ktorá odštartovala 2. marca 2002.

Zakladatelia TV Global manželia Děkanovskí predajom prišli o roky budovanú košickú televíziu Naša. Ich spoločnosť CreaTV ešte v roku predaja odštartovala vysielanie interaktívnej hudobnej televízie Music Box, postupne zresuscitovali aj pôvodnú TV Naša.

Prostredníctvom licencie pre spoločnosť Mac TV vysiela dosiaľ televízia Joj. Programová služba vysielaná na základe tejto licencie je tak dostupná pod rôznymi názvami už dvanásť rokov, tak isto, ako druhá celoplošná TV Markíza.