Na Slovensku ani v Česku už Liga majstrov nebude dostupná pre divákov na bezplatne prístupnej stanici. Verejnoprávne televízie si už nemohli dovoliť zvýšenú sumu za súťaž zaplatiť.
RTVS a ČT preplatil súkromný vysielateľ O2, ktorý v Česku aj v predošlých ročníkoch mal licenciu na Ligu majstrov. Od sezóny 2018/2019 však bude výhradná, čo je novinka. Znamená to, že O2 môže vysielať všetky duely Ligy majstrov.
O2 tak ponúkne 140 priamych prenosov v 18 hracích kolách. „Plánujeme naďalej využívať výhody multidimenzie, prinášať zápasové štúdia a magazíny. Navyše od budúcej sezóny nás čaká nový herný formát, ktorý zaistí nielen atraktívnejšie sledovanie, ale aj viac možností, ako sledovať ešte viac futbalu,“ povedal podľa iSport.cz výkonný riaditeľ O2 TV Sport Marek Kindernay.
Práva mal z platených staníc Digi Sport
O2 prekvapujúco kúpilo práva aj pre slovenský trh, kde neprevádzkuje svoj platený kanál O2 Sport zameraný na český trh. Na Slovensku z platených televízií dosiaľ Ligu majstrov vysielal Digi Sport – práva vlastnil operátor Slovak Telekom.
Ako chce O2 ponúkať Ligu majstrov na slovenskom trhu, zatiaľ nie je jasné. Zásah O2 TV, ktorá na slovenskom trhu odštartovala v komerčnej prevádzke iba vlani, nie je dostatočný.
Možnosťou je sublicencovanie obsahu existujúcim televíznym vysielateľom. Napríklad TV Joj sa netají tým, že by o súťaž mala záujem. „O Ligu majstrov sa budeme uchádzať,“ uviedla televízia.
„Ešte je skoro čokoľvek prezrádzať. Isté je, že len spoločnosť O2 Czech Republic vlastní kompletné práva na Ligu majstrov na Slovensku. Bude tiež zaisťovať výhradnú distribúciu obsahu,“ uviedol pre Živé.sk zástupca O2 David Solnař.
Ako ďalej dodal, nákup práv bol dotiahnuť len v stredu, a tak je ešte priskoro čokoľvek prezrádzať. K otázke, či by O2 mohlo spustiť vlastný športový kanál aj na Slovensku, sa pre Mediálne.sk nevyjadril. „Bližšie informácie sa slovenskí diváci dozvedia s dostatočným predstihom.“
Ceny rastú pre vysoký dopyt
Licenciu na Ligu majstrov mala na Slovensku dosiaľ popri Digi Sporte aj verejnoprávna televízia. RTVS mala právo prvej voľby v stredajšom okne, Telekom mohol vysielať zvyšok zápasov vo svojej platenej ponuke.
RTVS už skôr naznačovala, že v súboji so súkromnými vysielateľmi viac nedokáže konkurovať a Ligu majstrov na ďalšie sezóny nekúpi. Cena mala vzrásť oproti predošlému kontraktu o viac ako polovicu. Za jeden zápas hracieho kola a súboje vo vyraďovacej fáze až po finále spolu so zostrihmi platil RTVS 220-tisíc eur ročne. Práva má rovnako ako Telekom do konca aktuálnej sezóny.
„Rozpočty takýchto športových podujatí sa dostávajú do súm, ktoré už nedokážeme vykryť. To je prípad aj niektorých iných televízií, nielen RTVS. Ligu majstrov nezískala ZDF ani ČT,“ poznamenal programový riaditeľ Slovenskej televízie Tibor Búza. RTVS si na ďalšie tri sezóny nechala len Európsku ligu, ktorá stojí zhruba pätinu oproti prestížnejšej Lige majstrov.
ČT takisto priznáva, že ceny za niektoré športové súťaže sú už pre verejnoprávne televízie za hranicou. „Percentuálny navýšenie, ktoré sme ponúkali, bolo najvyššie v histórii, ale nestačilo to. Trend je taký, že súkromné televízie skupujú práva, aby mohli získavať ďalších zákazníkov,“ povedal pre iDnes.cz šéf ČT Sport Jiří Ponikelský.
Ani mnohé súkromné televízie však nie sú ochotné púšťať sa do cenových vojen. Po Lige majstrov pokukovala aj Markíza, ktorá sa prihlásila do aktuálneho tendra aj toho pred štyrmi rokmi, no ani raz neuspela.
„V posledných rokoch sa ceny za nákup športových televíznych práv neustále zvyšujú a my si musíme vždy stanoviť finančnú hranicu tak, aby bol projekt pre televíziu úspešný a nie stratový,“ povedal šéfredaktor športovej redakcie Markízy Martin Lisý. „O konkrétnych číslach síce nemôžem hovoriť, ale cena za TV práva na Ligu majstrov na sezóny 2018/2019, 2019/2020 a 2020/2021 sa zvýšila o viac než sto percent,“ dodal.
Predbiehanie sa v cenových ponukách vidno aj na zahraničných trhoch. V Británii bol poskytovateľ BT Sport ochotný na tri sezóny za Ligu majstrov zaplatiť 1,2 miliardy libier, aby prekonal konkurenta Sky. Suma je vyššia o 300 miliónov ako pri predošlom trojročnom konktrakte.