Viaceré médiá i agentúry v utorok informovali o kritickom Husajnovom prejave, v ktorom rétoriku krajne pravicových a populistických politikov prirovnal k radikálnemu hnutiu Islamský štát. Spoločné majú mať to, že sa viažu s minulosťou.
Hlavným terčom komisárovej kritiky bol holandský politik a odporca islamu Geert Wilders, no Z. Husajn spomenul v prejave aj kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, českého prezidenta Miloša Zemana a ďalších politikov vrátane slovenského premiéra Roberta Fica.
Pôvodný článok na webe TA3 Zdroj: ta3.com
Ta3 správu takisto priniesla, v televíznej reportáži Maroša Kušniera ani v nadpise článku na webe s názvom „Vysoký komisár OSN sa obul do populistov, nevynechal Zemana či Trumpa“ však slovenského premiéra nespomenula. Článok Ta3 až neskôr aktualizovala a Ficovo meno doň doplnila. Videoreportáž z webu stiahla.
Televíziu na skutočnosť, že medzi dotknutými bol aj slovenský premiér, upozornil aj čitateľ pod článkom na jej stránke, ako aj na profile na Facebooku.
„V textovom prepise agentúry Reuters (Reuters Media Expres), ktorý sme mali k dispozícii, sa meno Roberta Fica nespomínalo. S touto otázkou sa, prosím, obráťte na nich,“ odpovedala PR manažérka televízie Martina Mečiarová na otázku Mediálne.sk, prečo R. Fico v pôvodnej správe chýbal.
Je však nepravdepodobné, že by televízia o tom, že vysoký komisár OSN pre ľudské práva zaradil R. Fica medzi politikov s rétorikou „podobnou Islamskému štátu“, nevedela.
V pôvodnom videu, ktoré použila v reportáži, ho Z. Husajn menuje spolu s ostatnými politikmi - D. Trumpom, Viktorom Orbánom, M. Zemanom, Nigelom Farageom, Norbertom Hoferom a Marine Le Penovou. Video je dostupné napríklad v článku britského Guardianu.
V správe Reuters na webe sa okrem R. Fica nespomína ani meno M. Zemana či V. Orbána. Ich však redaktor Ta3 v príspevku uviedol. V preklade výpovede Z. Husajna povedal všetky mená, ktoré odzneli, okrem Ficovho.
Celý menoslov z prejavu zároveň počas dňa uvádzali aj slovenské a české médiá, ktoré informovali, že slovenský premiér bol taktiež zaradený medzi politikov čeliacim kritike. Informáciu priniesli aj agentúta TASR, SITA a ČTK, ktoré Ta3 pri tvorbe spravodajstva tiež využíva.
Ta3 v minulosti viackrát čelila obvineniam z tendenčného informovania v prospech vládneho Smeru. „Provládny“ prístup televízie si v jednom z monitoringov všimla aj organizácia MEMO 98.