Sú poodhalené prsia prejav solidarity s obeťami obťažovania?

Kate Hudson a Aaron Taylor Johnson Zdroj: SITA/AP

V inej dobe a v inom čase by sa nad tým pozastavil možno málokto, pretože ženské telo sa v našej (ne)kultúre stalo komerčným artiklom.

Ale dnes, keď svet žije rôznymi iniciatívami bojujúcimi proti sexizmu a násiliu, ako napríklad Time's Up, pôsobí voľba šiat niektorých hollywoodskych herečiek ako nepochopenie celého kontextu a vážnosti situácie. Priam ako potvrdenie (ne)vyhovujúceho stavu.

Záujímavé je aj to, ktoré celebrity si odhaľujúce outfity zvolili. Jednoznačne platí, že ani jedna z dám tento rok cenu Zlatý glóbus nevyhrala a dokonca na ňu nebola ani nominovaná (Kate Hudson, Eva Longoria, Halle Berry). Niektorých kariéry navyše padli prudko nadol už pred dvadsiatimi rokmi (Geena Davis, Sharon Stone). Je toto cesta, ktorou by sa mali prezentovať ženy v období, keď vo svojom odbore nič pozoruhodné nevyprodukovali?

Iste, nech sa každý oblieka tak, ako uzná za vhodné, ako sa cíti najlepšie. Otázka však znie, v čom tkvie potreba pôsobiť vyzývavo a zverejňovať intimitu.

Ak je účelom podobných spoločenských udalostí zvýšiť cez médiá trhovú hodnotu v očiach filmových producentov (áno, Harvey Weinstein bol producentom), potom treba povedať, že aj napriek dlhoročnému boju za rodovú rovnosť, ako aj sexuálnym škandálom, sa vo filmovom priemysle v tejto problematike či v otázke ľudskej dôstojnosti o veľa ďalej neposunuli.

Intimita je oblasť, ktorej zdieľaním na verejnosti a sociálnych sieťach si budujeme cynický pancier a znižujeme hranice našej sebahodnoty, hoci, paradoxne, obdiv druhých nám na prvý pohľad sebavedomie pozdvihuje. 

Celá situácia so Zlatými glóbusmi má ešte jeden rozmer. Herečky, ktoré na sériu obťažovaní a znásilnení upozornili ako prvé — Rose McGowan, Asia Argento, Daryl Hannah, Mira Sorvino, Annabella Sciorra a ďalšie, neboli na odovzdávanie cien ani pozvané. Podľa slov A. Argento na Twitteri asi neboli dostatočne „mocné a hollywoodske“. R. McGowan zase označila prístup Hollywoodu za pokrytecký.

Ocenená herečka Frances McDormand vo svojej ďakovnej reči povedala, že ženy sa neprišli na ceremoniál najesť, ale pre prácu. Áno, niektoré herečky prišli naozaj pre prácu, akurát si to vysvetlili po svojom.

Sú poodhalené prsia prejav solidarity s obeťami obťažovania?

Geena Davis a Susan Sarandon Zdroj: SITA/AP