Prepustený novinár Milan Blaha sa vracia do Slovenskej televízie. STV s ním prerušila spoluprácu len začiatkom roka. Dôvodom boli podľa informácií Mediálne.sk príliš úzky profil tém, nespolupráca s dramaturgiou a nedodržiavanie objektivity pri výbere hostí v relácii Večer na tému. V súčasnosti sa už zas podieľa na príprave programu STV. A opäť je tvorcom Večera na tému. Na starosti má vydanie, ktoré sa bude vysielať už tento štvrtok.
Blaha prichádza späť náhle. Podľa zdroja z STV sa tvorcovia relácie o tom, že nasledujúce vydanie pripraví Blaha, dozvedeli len uplynulý týždeň.
Podľa oficiálnej programovej anotácie si na privítanie prichystal tému Trianon, teda usporiadanie hraníc po prvej svetovej vojne, ktorou Maďarsko uznalo nezávislosti Česko-Slovenska. Otázka, o ktorej chce Blaha diskutovať, je "o čo ide súčasným populistom, iredentistom a revizionistom v Maďarsku a všade tam, kde Maďari ako stredoeurópska menšina žijú?" Rovnakú tému v týchto dňoch nadhodili, krátko pred voľbami do europarlamentu, aj koaličné strany. Z tohto dôvodu zvolali aj mimoriadnu schôdzu parlamentu. Blaha úzko spolupracuje s think-tankom Smeru ASA.
Slovenská televízia si v oficiálnej anotácii k diskusii v čase volebného moratória osvojila podobnú domnienku o maďarskom premiérovi, akú prezentujú koaliční politici: "Viktor Orbán cíti príležitosť oživiť svätoštefanský sen cez vplyv europoslancov maďarskej národnosti v Karpatskej kotline." Hostí ešte neoznámila.
Aj táto relácia nadväzuje na "úzky profil" tém, ktoré Blaha do Večeru na tému ešte vlani prinášal. Zodpovedný bol napríklad za diskusie "Kam kráčaš, slovenská žurnalistika", "Vznikne silný sociálny štát – Európa?" alebo "Vlastenectvo".
Večer na tému sa vysiela od začiatku jesennej sezóny 2008 ako dlho očakávaná náhrada za Pod lampou. Najpv sa ako moderátori striedali okrem Blahu aj Jozef Hübel, Pavol Fejér či Gabriel Bianchi. Bývalý redaktor Paľby Fejér a psychológ Bianchi z relácie odišli už v začiatkoch, s Blahom televízia rozviazala užšiu spoluprácu na prelome rokov, neskôr ešte moderoval niektoré vydania. Odvtedy moderoval a pripravoval témy len Hübel.
Večery na tému Milan Blaha
Námetom na prvú tému o stave slovenskej žurnalistiky bolo známe plagiátorské dielo "nositeľa Štúrovej ceny" Pavla Dinku. Nie však ako kritika – podľa anotácie boli jej závery námetom relácie: "Manipulácia s faktami, ako na ňu vo svojej najnovšej knihe upozornil Pavol Dinka, je priamym dôkazom veľmi nízkej profesionálnej úrovne súčasného novinárstva." Reláciu Blaha otváral otázkou "Tak ako to je, pán Dinka?"
Blahu za výber hostí kritizoval napríklad autor blogu Slovak Press Watch Gabriel Šípoš. Analytik inštitútu INEKO označil diskusiu za "chorú". Na jednej strane sedel Ján Budaj a predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka či akademik Eduard Chmelár. Na druhej strane okrem Dinku aj autor verejných písomných prejavov premiéra Roberta Fica Drahoslav Machala, Eva Jaššová, nominantka SNS do Rozhlasovej rady, a novinár médií podporujúcich Ľudovú stranu – Hnutie za demokratické Slovensko Dušan Kerný.
Na januárovú tému o sociálnom štáte podráždene reagovalo KDH, ktoré televízii vytýkalo skladbu hostí: v štúdiu sedela Mária Sabolová za opozíciu a podľa KDH v skutočnosti traja zástupcovia koalície: okrem ministersky práce Viery Tomanovej totiž dostal ako "nezávislý ekonóm" pozvánku poradca premiéra Peter Stanek. Podľa KDH bol zástupcom názorovej strany koalície aj moderátor Milan Blaha. Nielen pre spôsob kladenia otázok, ale už len pre programovú anotáciu: "Repliku o hlbokej kríze sociálneho štátu pestujú najmä neoliberáli, no, bohužiaľ, nezaostávajú ani (neo)konzervatívne politické kruhy."
Milan Blaha mal problém s nestrannosťou nielen pri skladbe hostí, ale aj pri udržaní pozície nezaujatého moderátora. Pri téme "Vlastenectvo" napríklad niekoľkokrát pritákaval Viliamovi Horňáčkovi, poslancovi za HZDS v čase únosu Kováča mladšieho poslanec. Týždeň spomínal jeho reakcie na Horňáčkove citáty, podľa ktorých "Slováci môžu byť hrdí na pokojné, kultúrne, legitímne a ústavné rozdelenie štátu.“ Blaha sa pri nich nadchol: „To je úžasné!“ Iný krát zas Blaha reagoval „Krásne ste to povedali!“