STV bude na webe streamovať olympiádu. Vlastnú tvorbu selektuje

Zimné olympijské hry budú môcť diváci sledovať okrem Dvojky a Trojky aj na webe STV.sk. "Slovenská televízia pripravuje online vysielanie zo ZOH 2010 vo Vancouveri, MS v hokeji v Nemecku i MS 2010 v JAR," povedal pre Mediálne.sk hovorca Peter Susko.

STV bude na webe streamovať olympiádu. Vlastnú tvorbu selektuje

Z dlhodobého hľadiska však bude stream na webe STV naďalej obmedzený. Momentálne neponúka všetky aktuálne či archívne relácie vlastnej tvorby – dominujú spravodajské a publicistické relácie alebo Ranný magazín. Zato Dámsky magazin, Eurosong, premiérová Kaviareň Slávia aj archívne Vtipnejší vyhráva chýbajú. Hovorca to vysvetľuje tým, že televízia prioritne streamuje tituly vlastnej výroby alebo také, na ktoré má súhlas koprodukčných partnerov či vlastníkov vysielacích práv pre internet. "Zároveň však musíme zohľadniť naše momentálne finančné možnosti, ktoré nám nedovoľujú využívať väčší priestor na streamovanie. Tituly vysielané na webe www.stv.sk určujú dramaturgovia, ktorí vychádzajú zo zmluvných podmienok medzi STV a poskytovateľom práv."

Na otázku, či sa chystá rozšírenie streamovania, odpovedá STV kladne – podľa Suska so zmenami počítajú. "Ale v tejto chvíli má Slovenská televízia iné priority: predovšetkým napĺňanie povinností, ktoré jej ako televíznemu vysielateľovi vyplývajú zo zákona," dodáva.

Len vybrané relácie ponúka STV aj vo videoarchíve. O konkrétnych tituloch rozhoduje programová rada televízie. V tomto prípade predstavujú najväčšiu prekážku peniaze – dôdovom selekcie je podľa Suska to, že dátovú kapacitu si STV nakupuje u externej spoločnosti a objem novoarchivovaných relácií nesmie prekročiť 9-tisíc minút mesačne. "Na streamovanie i archivovanie vo vlastných kapacitách chýbajú financie na jednorázovú investíciu do hardvérového a softvérového vybavenia."

Z kapacitných dôvodov STV začala obmedzovať aj staršie časti relácií, napríklad Pošta pre teba bola na internete len s vydaniami od roku 2007 a novšími. Plány s internetom mala bývalá šéfka programu a kandidátka na riaditeľku Petra Vančíková. Na STV.sk chcela rozsiahly videoarchív ako základ služby videa na vyžiadanie. On-line archív sa v septembri 2008 rozšíril asi dvojnásobne. Viac informácií o minulosti videoarchívu na webe STV.