Výzva osobností je zverejnená na webe Kulturnyreparat.sk, ktorý vlastní občianske združenie Character – Film Development Association.

Vznik výzvy iniciovali Barbara Janišová Feglová, Juraj Janiš, Ivan Gaža, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská a Katarína Štrbová Bieliková.

Aktualizované 15:33: Do pondelkového rána ju podpísalo zhruba 500 ľudí z umelckej sféry. Postupne k nim pribúdajú ďalší a popoludní už mal online dokument viac ako 900 signatárov. 

Výzva je adresovaná súčasnej vládnej garnitúre, ktorú osobnosti žiadajú, aby priznali, že nominácia Ľ. Laššákovej (Smer-SD) na post šéfky rezortu kultúry bola nezodpovedná. Samotnú ministerku žiadajú, aby odstúpila z funkcie.

Premiéra P. Pellegriniho osobnosti žiadajú, aby „navrhol kandidáta alebo kandidátku, ktorí sa môžu o našu dôveru aspoň začať uchádzať“.

Bývalú novinárku Ľ. Laššákovú s ponukou na túto funkciu oslovil práve P. Pellegrini spolu s predsedom strany Robertom Ficom. Ľ. Laššáková je krajskou šéfkou Smeru v Banskej Bystrici, odkiaľ pochádza aj P. Pellegrini.

L. Laššáková na vývzu reagovala prostredníctvom tlačového oddelenia, s umelcami chce hovoriť. „Ministerka kultúry Ľubica Laššáková eviduje výzvu umelcov na odstúpenie z funkcie. V záujme konštruktívneho dialógu je pripravená po veľkonočných sviatkoch stretnúť sa so signatármi výzvy,“ uvádza sa v reakcii ministerky kultúry. 

Osobnosti tiež vo výzve uvádzajú, že nechcú meniť výsledky volieb, ale žiadajú, aby sa politici začali správať zodpovedne.

„Prestaňte predstierať, že veci meníte, len aby sa ‚ulica upokojila‘. Ona je pokojná. Len sa jej prestaňte vysmievať do tváre,“ uvádza sa na stránke.

Umelci chcú ďalej podľa vlastných slov kvalifikovanú nomináciu na post ministra kultúry. „Dokážte tým, že ste pochopili, o čo ide: o kompetentnosť, dôveryhodnosť a morálnu integritu. Tak sa totiž majú spravovať veci verejné. Starať sa o váš vlastný majetok či rodinu nedovolíte nekompetentným ľuďom, ale krajinu im pokojne zveríte,“ píše sa vo výzve.

„Možno to neviete, ale kultúra je to, čo túto krajinu spája a odlišuje od iných. Kultúrou definujeme svoju integritu. Nie politickými deklaráciami.“