Nevypovedateľná zmluva medzi Slovenskou televíziou a Towercomom na pätnásť rokov je len grandióznym zavŕšením dlhej prípravy výhodnej, štátom garantovanej zákazky na DVB-T pre jedného favorizovaného uchádzača. V prípade kontraktu na verejnoprávny multiplex nie sú zvrátené iba zmluvné podmienky, ale najmä niekoľkoročný proces systematickej tvorby monopolnej pozície jednej spoločnosti, do ktorého bola zapojená legislatívna a exekutívna moc, ako aj telekomunikačný regulátor a, samozrejme, v prvom rade Slovenská televízia.

Zákazka na verejnoprávny multiplex by nikdy nebola vznikla, ak by si ju nepretlačila do zákona o digitálnom vysielaní sama STV. Stalo sa tak v roku 2007 za pôsobenia a na popud Radima Hrehu a jeho dvojky Nikolaja Savického. Televízia si v rozpore s pôvodným návrhom zákona presadila cez oba tábory poslancov nielen vznik verejnoprávneho multiplexu, ale aj povinnosť šíri po prechode na DVB-T štyri programy. Bez toho, aby televízia mala na jedno či druhé zabezpečené akékoľvek peniaze.

Zákazka na verejnoprávny multiplex by takisto nebola vznikla, ak by Telekomunikačný úrad  nepostupoval vo výberovom konaní tak, ako postupoval. Úrad ešte pod vedením Branislava Máčaja mal v roku 2008 veľmi dobrý dôvod, prečo vypísal tender iba na komerčné multiplexy, no nie na verejnoprávny. Dohodenie výhodného obchodu pre budúceho víťaza odďaloval tak, ako sa dalo.

Telekomunikačný úrad už pod novým vedením vypísal súťaž na verejnoprávny multiplex okamžite, v jednom balíku s tendrami na prechodnú a komerčnú sieť. Regulátor tak spravil v čase, kedy bolo evidentné, že existencia verejnoprávneho multiplexu nemá ekonomický ani obsahový základ – pretože STV ho nemala z čoho platiť.

 A hoci medzi finančnou konštitúciou STV a výberovým konaním na operátora, ktorý bude pre STV prevádzkovať digitál, neexistuje z pohľadu regulátora priama súvislosť, jednou z podmienok v tendri bola aj schopnosť budúceho prevádzkovateľa DVB-T finančne utiahnuť budúci multiplex. Keďže STV nemá z čoho platiť digitál už v súčasnosti, nieto počas nasledujúcich 20 rokov, toto kritérium ani v súčasnosti nevie splniť žiadny subjekt, ktorý sa prevádzkovaním terestriálneho vysielania živí (= dostáva zaň peniaze).

Výsledok tendra Telekomunikačného úradu, na základe ktorého Towercom získal monopolné postavenie na trhu DVB-T minimálne do roku 2012, odstránil aj posledné šance na aspoň minimálny konkurenčný tlak pri tvorbe ceny za šírenie DVB-T. Štátna misia „digitálny monopol“ sa podpisom zmluvy na verejnoprávny multiplex úspešne ukončila.