Spravodajstvo Slovenskej televízie sa podľa jej generálneho riaditeľa Štefana Nižňanského v poslednej dobe skvalitnilo a zlepšilo. "Nevytvára a nerobí umelé kauzy, nie je čiernou kronikou a snaží sa reagovať na všetko dôležité, čo sa v tejto republike udeje," povedal na dnešnom rokovaní Rady STV Nižňanský. Rada STV sa včera zaoberala súhrnnou správou o stave spravodajstva. Aj s návrhom systémového riešenia ju predložil šéfredaktor Ján Šmihula.
Koľko ľudí pracuje na spravodajstve v Bratislave?
75 ľudí bez obslužných profesií
Z toho redaktori:
13 vedenie
11 moderátori
17 domáce spravodajstvo
14 publicistika
11 zahraničie
13 bratislavské regionálne vysielanie
Podľa Šmihulu sú pre dobré spravodajstvo nevyhnutné štyri nosné piliere. Prvým je posilnenie regionálnych redaktorov a zahraničných spravodajcov. „Žiaľ, sme limitovaní financiami,“ dodal.
Druhý pilier vidí vo vybudovaní spravodajského centra. Vo vedení televízie panuje zhoda v názore na opustenie virtuálneho štúdia. Nahradiť ho má pevné, ktoré by malo byť súčasťou centra. V ňom by mala STV združovať všetky profesie, ktoré denne na výrobe spravodajstva participujú.
• Slovenská televízia údajne na poslednú chvíľu stiahla z vysielania reportáž o podozrivom konkurze zvolenského mäsokombinátu: STV stiahla reportáž, ktorá vraj prekážala HZDS
Ďalší pilier má byť v motivácii redaktorov so zabezpečením ich profesijného rastu. "Nemôže platiť zásada, že za viac práce sa menej dostáva," povedal Šmihula. Prikláňa sa k tomu, aby boli redaktori odmeňovaní za svoje príspevky, na druhej strane chce "potrestať" tých, ktorí by sa dopustili nejakých chýb alebo prehreškov.
Štvrtý nosný pilier vidí v skvalitnení techniky. „Je to vec, s ktorou zápasíme. Súvisí to s nedostatkom finančných prostriedkov,“ upozornil.
Šmihula reagoval na kritiku, že v Správach STV sa nepracuje s mladými ľuďmi. "My, povedané z nadsádzkou, nerobíme nič iné, okrem práce s mladými." So šéfom STV sa Šmihula zhodol na tom, že v spravodajstve je dôležitá aj stredná generácia redaktorov, ktorá by vyvažovala tých neskúsených. "Zo 16 bratislavských redaktorov je deväť mladých." Šéfa spravodajstva teší, že sa do tímu vrátili skúsení ľudia ako napríklad Rita Bočáková.
Síce podľa Nižňanského najlepšie, podľa divákov najmenej zaujímavé. Správy STV, hlavná spravodajská relácia z produkcie verejnoprávnej televízie dosahuje v pracovných dňoch podiely od 15 do 18 %. Pozná aj výlety pod pätnástku. Nižňanský odporučil viac sa zamerať na "spokojnosť diváka". Viac informácií.
Rada STV uložila generálnemu riaditeľovi do 1. augusta dopracovať súhrnnú správu a doplniť ju o konkrétne návrhy riešení vrátane harmonogramu úloh a ďalšieho smerovania STV.