Hongkonský nezávislý spravodajský server CitizenNews oznámil v nedeľu večer, že v utorok pozastaví svoju činnosť, aby „zaistil bezpečnosť" svojich zamestnancov a podporovateľov. Vedenie tejto online publikácie, ktorú v roku 2017 založila skupina skúsených novinárov, dospelo k tomuto rozhodnutiu niekoľko dní po tom, čo hongkonská polícia vykonala raziu v redakcii prodemokratického spravodajského servera Stand News a zadržala sedem bývalých či súčasných pracovníkov tohto webu.

Web CitizenNews v nedeľu neskoro večer „s ťažkým srdcom" oznámil, že v utorok pozastaví svoju činnosť a svoju webovú stránku zruší „neskôr".

Pasy BNO
Neprehliadnite

Čína už nebude uznávať občanom Hongkongu ich britské pasy

Dôvodom sú rozsiahle „zmeny v spoločnosti, ku ktorým došlo v posledných dvoch rokoch, ako aj zhoršujúce sa mediálne prostredie (v Hongkongu)," priblížila publikácia vo vyhlásení.

Aj profesijné skupiny to majú v Hongkongu ťažké

„Tvárou v tvár kríze musíme zaistiť bezpečie a blahobyt pre každého zamestnanca aj podporovateľa," pokračuje vyhlásenie.Vedúci predstavitelia CitizenNews získali financie na založenie v súčasnosti jedného z najpopulárnejších spravodajských webov v Hongkongu prostredníctvom crowdfundingu. Na rôznych sociálnych platformách jeho oficiálne účty sleduje dokopy viac než 800-tisíc používateľov.

JB 20 Soul - Demonštranti protestujú proti zatknutiu hongkongského mediálneho magnáta Jimmyho Laia v Hongkongu počas protestného zhromaždenia pred čínskym veľvyslanectvom v Soule 11. augusta 2020. Hongkončania v utorok hromadne kupovali prodemokratický denník Apple Daily, aby preukázali podporu jeho majiteľovi Jimmymu Laiovi, ktorého v pondelok zatkla polícia na základe nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Zásahy proti prodemokratickým aktivistom v Hongkongu sa od zavedenia zákona o ná
Neprehliadnite

Hongkongská polícia zadržala 47 akvitistov obvinených z rozvratnej činnosti

CitizenNews spoluzakladali, okrem iných, aj štyria bývalí členovia Asociácie hongkonských novinárov, ktorá bola založená v roku 1968. Je jednou z posledných fungujúcich profesijných skupín v Hongkongu, kde sa v priebehu minulého roka v dôsledku politického tlaku a policajných razií rozpadlo viac ako 50 organizácií občianskej spoločnosti.

Čína v Hongkongu pritvrdila

Čína sprísnila dohľad nad Hongkongom po hromadných prodemokratických protestoch v roku 2019 a začala intenzívnejšie obmedzovať slobodu tlače. V Hongkongu od leta 2020 platí kontroverzný bezpečnostný zákon, ktorý kriminalizuje aktivity považované za protištátnu činnosť, separatizmus, terorizmus či spriahnutie sa so zahraničnými silami. Za vágne formulované obvinenia hrozia obvineným väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.

Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová počúva otázku novinárov na tlačovej konferencii v Hongkongu v pondelok 8. marca 2021. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

USA upozornili na sporný zákon Hongkongu o národnej bezpečnosti, ten ho obhajuje