Zábavný a mediálny koncern Walt Disney oznámil za 2. kvartál svojho obchodného roka zmiešané výsledky. V oblasti zisku, ktorý vzrástol na takmer dvojnásobok, prekonal odhady trhov, v oblasti tržieb však za očakávaniami zaostal.

Spoločnosť informovala, že za 2. štvrťrok obchodného roka 2020/2021, čo predstavuje obdobie od januára do konca marca, zaznamenala čistý zisk 901 miliónov dolárov, čo na akciu predstavuje 50 centov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého obchodného roka to znamená rast o 96 percent. Zisk sa tak v podstate vrátil na predpandemickú úroveň, keďže v 2. štvrťroku predchádzajúceho obchodného roka klesol o 90 percent po tom, ako pandémia nového koronavírusu zatvorila zábavné parky a zasiahla aj výrobu filmov.

Zisk upravený o mimoriadne položky dosiahol na akciu 79 centov. Oproti 2. kvartálu 2019/2020 sa zvýšil o 19 centov a zároveň výrazne prekonal očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters. Tí počítali s poklesom upraveného zisku na 27 centov/akcia.

disney
Neprehliadnite

Streamovacia služba Disney+ už má cez 100 miliónov predplatiteľov

Na druhej strane, tržby zaznamenali pokles o vyše 13 percent. Dosiahli 15,61 miliardy dolárov, zatiaľ čo pred rokom vykázali 18,03 miliardy dolárov. Spoločnosť tak zaostala za očakávaniami, keď analytici počítali s miernejším poklesom tržieb na 15,87 miliardy dolárov.

Na poklese tržieb sa veľkou mierou podieľala divízia Disney Parks, Experiences and Products zahŕňajúca zábavné parky a zážitkové aktivity, ktorú ešte stále ovplyvňuje pandémia nového koronavírusu. Divízia zaznamenala tržby na úrovni 3,18 miliardy dolárov, čo medziročne predstavuje pokles o 44 percent.

Naopak, tržby divízie Disney Media and Entertainment Distribution mierne vzrástli. Dosiahli 12,44 miliardy dolárov, čo znamená rast o 1 percento.