Spoločnosť MGM Holdings, ktorá je vlastníkom slávneho a jedného z najdlhšie fungujúcich filmových štúdií Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), zvažuje predaj všetkých svojich aktív vrátane rozsiahleho filmového archívu, ktorý zahŕňa okrem iného sériu Jamesa Bonda. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informoval spravodajský server The Wall Street Journal (WSJ). Hovorí sa o sume 5,5 miliardy dolárov.

Štúdio MGM vzniklo v roku 1924 a pomenovanie dostalo podľa troch štúdií, ktorá spojil legendárny priekopník filmového priemyslu Marcus Loew - Metro Pictures, Goldwyn Pictures a B. Mayer Pictures. Najznámejšia je vďaka bondovskej sérii, ktorá už sa dostala k 25. filmu - Nie je čas zomrieť, ktorého premiéra ale bola kvôli pandémii Covidu-19 niekoľkokrát odložená. Štúdio MGM ale produkovalo aj rad ďalších úspešných filmov vrátane série Ružového pantera, boxerskú sériu Rocky či trilógiu Hobit.

Podľa zdrojov amerického denníka sa MGM snaží štúdio predať prostredníctvom investičných bánk Morgan Stanley a LionTree LLC. Cena štúdia so súčasnými filmovými titulmi a celým archívom by mala byť 5,5 miliardy dolárov. Firma podľa zdrojov vsádza na to, že za tak bohatý obsah bude ochotná zaplatiť niektorá streamingové služba alebo spoločnosť, ktorá chce práve týmto smerom rozšíriť svoju pôsobnosť.

Sean Connnery.
Neprehliadnite

Vo veku 90 rokov zomrel herec Sean Connery, známy najmä z bondoviek

Ak sa predaj uskutoční, stane sa MGM prvým veľkým filmovým štúdiom, ktoré pandémia zrazila na kolená. Bez veľkej filmovej premiéry v tomto roku sa štúdio dostalo do problémov a hovorilo sa, že  sa hľadá kupca na streaming najnovšie bondovky.

Nikto ale nebol ochotný zaplatiť 600 miliónov dolárov za posledné účinkovanie Daniela Craiga v úlohe neohrozeného agenta 007. Ďalšie odklady premiéry filmu údajne štúdio prišli na mesačných úrokoch na milión dolárov.