Česko-slovenský koprodukčný film režisérky Terezy Nvotovej Svetlonoc ocenila porota súťažnej sekcie Cineasti del presente (Súčasná kinematografia) na festivale v Locarne Zlatým leopardom za najlepší film. ČTK o tom informoval Jiří Vaněk z českého Štátneho fondu kinematografie.

Druhé ocenenie pre film

V krátkom čase ide o druhého Zlatého leoparda pre český film. Vlani túto sekciu, zameranú na nastupujúcu generáciu tvorcov a ich prvé a druhé filmy, ovládol iný český film Bratstvo režiséra z pražskej FAMU Francesca Montagnera.

„Mám strašnú radosť, nečakala som, že príbeh z malej dediny v slovenských horách bude tak silno rezonovať s medzinárodným publikom. Zjavne problémy, ktoré musia riešiť naše hrdinky, mu nie sú zas tak cudzie," povedala režiséra a scenáristka Tereza Nvotová po slávnostnom ceremoniáli.

Mysteriózna dráma Svetlonoc (anglický názov Nightsiren) je vzburou ženy stojacej proti hlboko zakorenenej kolektívnej tradícii, ktorá ju démonizuje a ostuduje. Rozpráva príbeh Šarloty, ktorá sa vracia do rodnej dediny v horách, aby našla odpovede na otázky týkajúce sa jej pohnutého detstva. Keď sa snažia odhaliť pravdu, začnú sa do jej reality vtierať dávne legendy, ktoré vedú dedinčanov k tomu, že ju obvinia z čarodejníctva a vraždy.

Hlavné obsadenie

Do hlavných rolí obsadila režisérka Natáliu Germaniovú, Evu Moresovú, Juliánu Brutovskú, Ivu Bittovú alebo Marka Geišberga. Spolu s autorkou námetu Barborou Námerovou napísala Nvotová aj scenár k filmu. Po „veľkej trojici" Berlinale, Cannes a Benátky je Locarno považované za jeden z najvýznamnejších medzinárodných filmových festivalov kategórie A.

Svetlonoc je druhý celovečerný hraný film režisérky Terezy Nvotovej, ktorá debutovala snímkou ​​Špina na festivale v Rotterdame v roku 2017. Dráma o znásilnení a vzbure ženy proti násilníkovi sa neskôr stala najlepším filmom na Cenách českej filmovej kritiky.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Beverly Hills - Na archívnej snímke z 12. marca 2022 americká herečka Anne Hecheová pózuje v Beverly Hills. Neočakáva sa, že americká herečka Anne Hecheová prežije závažné zranenia, ktoré utrpela pred týždňom pri ťažkej autohavárii. Jej rodina to uviedla vo vyhlásení, z ktorého v piatok 12. augusta 2022 citovala tlačová agentúra DPA. FOTO TASR/AP


FILE - Anne Heche arrives at the 74th annual Directors Guild of America Awards on March 12, 2022, at The Beverly Hilton in Beverly Hills
Neprehliadnite

Herečku Anne Hecheovú lekári po ťažkej autonehode odpojili od prístrojov