Smer chce bojkotovať prípravu na voľbu šéfa RTVS

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá má pred blížiacou sa voľbou nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) podstatnú úlohu: už dnes na svojom rokovaní prerokuje a má schváliť výzvu na prihlasovanie kandidátov a tiež výzvu na predkladanie návrhov kandidátov do Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Po schválení výziev majú nasledovať ďalšie zákonné povinnosti spojené s voľbou. 

Poslanci strany Smer-SD v parlamentnom výbore sa rozhodli, že sa budú od týchto krokov dištancovať. „Poslanci za stranu Smer–SD sa nebudú aktívne zúčastňovať na rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá, na ktorých bude koalícia predstierať demokratický výber riaditeľa RTS,“ oznámila hovorkyňa strany. "Chceme takto reagovať hlavne na výroky, ktoré odzneli zo strany ministerstva kultúry," povedal pre Mediálne.sk Dušan Jarjabek zo Smeru-SD. 

Výbor má okrem vyhlásenia výzvy na starosti aj preverenie prvého sita prihlásených kandidátov - bude overovať, či kandidát, ktorý sa prihlási, spĺňa zákonom stanovené podmienky a či poslal kompletnú prihlášku. Tých, ktorí splnia podmienky, pozvú na verejné vypočutie.

Po verejnom vypočutí výbor predloží národnej rade skompletizovaný návrh kandidátov na voľbu generálneho riaditeľa spolu so svojím stanoviskom.

Smer chce bojkotovať prípravu na voľbu šéfa RTVS

Poslanci za Smer majú v trinásťčlennom výbore päť poslancov - Dušan Jarjabek (predseda výboru), bývalý minister kultúry Marek Maďarič a poslanci Ján Podmanický, Vladimír Matejička a Ján Senko.

Bojkotovanie zo strany Smer-SD môže skomplikovať prípravu voľby šéfa RTVS, ak by chýbali ešte dvaja ďalší poslanci. Výbor je uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jeho členov. Na schválenie uznesenia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru.