Najvyššiu návštevnosť datujú slovenské kiná naďalej ešte do roku 1993, keď evidovali takmer deväť miliónov divákov.

Aj vlaňajších necelých šesť miliónov sa však postaralo opätovne o rekordné tržby, ktoré sa vyšplhali na 29,17 milióna eur, čo predstavuje 23,2 percentný nárast v porovnaní s rokom 2015. Vyplýva to zo štatistík slovenskej Únie filmových distribútorov (UFD).

V rebríčku návštevnosti filmov tradične dominovali zahraničné snímky. Stáva sa už pravidlom, že v poradí vedú filmy pre deti a nebolo tomu inak ani vlani, keď obsadili prvých päť priečok.

TOP 10 filmov podľa návštevnosti
1. Hľadá sa Dory Saturn
2. Tajný život maznáčikov CinemArt SK
3. Doba ľadová: Mamutí tresk CinemArt SK
4. Zootropolis Saturn
5. Fantastické zvery a ich výskyt Continental Film
6. Deadpool CinemArt SK
7. Jednotka samovrahov Continental Film
8. Revenant: Zmŕtvychvstanie CinemArt SK
9. Dieťa Bridget Jonesovej CinemArt SK
10. Trollovia CinemArt SK
PRAMEŇ: UFD SR

Ku komerčne najúspešnejším patrili animované rozprávky Hľadá sa Dory (277 900 divákov) od distribútora Saturn, Tajný život maznáčikov (189 186) a Doba ľadová: Mamutí tresk (177 274) od distribútora CinemArt. 

Dobrodružstvá rybky Dory od štúdií Disney/Pixar zarobil slovenským kinám najviac - tržby filmu dosiahli takmer 1,4 milióna eur. Nevyrovnal však úspech Mimiňov z roku 2015, ktorí priniesli do pokladní slovenských kín 1,83 milióna eur. Tajný život maznáčikov dosiahol tržby vo výške takmer 930-tisíc eur a Doba ľadová viac ako 815 tisíc eur.

Slovenské filmy si z celkovej návštevnosti ukrojili 5,4 percenta. Oproti rovnakému obdobiu minulého roku je to nárast o 2,9 percentuálneho bodu.

Najväčší úspech u divákov zaznamenala spomedzi domácej produkcie snímka Červený kapitán, ktorú si do kín prišlo pozrieť 86 988 divákov. Druhá v rebríčku návštevnosti bola Učiteľka. ÚFD čísla návštevnosti filmov vo výročnej správe vynechala. 

TOP 5 slovenských filmov
1. Červený kapitán
2. Učiteľka
3. Teória tigra
4. Pirko
5. Rytmus: Sídliskový sen
PRAMEŇ: UFD SR

Červený kapitán vlani prepísal rekord, čo sa týka návštevnosti slovenského filmu počas otváracieho víkendu. Tento rok ho už stihol prekonať film Všetko alebo nič, pri ktorom je už zároveň zrejmé, že najúspešnejšie slovenské filmy z minulého roka prekoná aj celkovou návštevnosťou - snímka mala po predošlom víkende návštevnosť vyše 143-tisíc ľudí. 

Na Slovensku sú zdigitalizované už všetky kinosály v multiplexoch a vo väčšine viacsálových kín. Minulý rok poskytol Audiovizuálny fond takmer 303-tisíc eur na modernizáciu a digitalizáciu ďalším 14 projektom.

Najlepší výsledok od rozdelenia Česko-Slovenska, teda od roku 1993, v návštevnosti mala Česká republika. Do tamojších kín podľa štatistík UFD ČR prišlo 15,6 milióna divákov. Najnavštevovanejšími filmami roku sa stali Anděl Páně 2, Tajný život maznáčikov a Fantastické zvery a ich výskyt.

Rok 2016 zaznamenal najviac českých premiér v celej porevolučnej histórii (79) s výnimkou roku 1990, keď sa otvorili komunistické trezory a v kinách bolo uvedených 84 českých filmov.