Členovia akadémie vyberali z 12 prihlásených snímok, medzi ktorými boli hrané filmy, ale aj dokumenty a animovaná snímky.

Vo výbere sa ocitli popri Tlmočníkovi snímky Dubček, Mečiar, Válek, Dôverný nepriateľ, Ťažká duša, Dogg, Varga, Spievankovo a kráľovná Harmónia, Posledný autoportrét, Niečo naviac a Parralel.

„Tlmočník je film, ktorý môže zaujať tú časť amerického publika, ktorá má rada náročnejšie filmy. Budeme napäto očakávať vyhlásenie deviatich ašpirantov na nominácie, ktoré americká akadémia nahlási v novembri. Už toto zaradenie by sme považovali za veľký úspech,“ uviedol producent filmu Rudolf Biermann.

Dodal, že (rakúskemu hercovi) Petrovi Simonischekovi, ktorý vo filme hrá jednu z hlavných rolí, dal túto novinku aj ako darček k narodeninám, ktoré oslávil 6. augusta.

Film Tlmočník bol nakrútený v slovensko-česko-rakúskej koprodukcii. Svetovú premiéru mal na filmovom festivale Berlinale 2018.

Tlmočník je tragikomický road movie o dvoch svojráznych mužoch, ktoré zviedla dohromady absurdná situácia, vďaka ktorej - či možno napriek nej - sa vydajú hľadať pravdu o vlastnej minulosti. Snímka sa okrem iného zamýšľa nad tým, či byť synom masového vraha je ľahší ako byť synom jeho obete.

Oscarový režisér a herec Jiří Menzel stvárnil v Tlmočníkovi titulnú úlohu asketického Aliho, ktorý pátra po vrahovi rodičov. Jeho partnera, rakúskeho učiteľa so slabosťou pre ženy a alkohol, si zahral Peter Simonischek, ktorého preslávila úloha vo filme Toni Erdmann, nominovanom na Oscara pre najlepší zahraničný film 2016.

V minulých dňoch získal Tlmočník Cenu filmových kritikov za najlepší hraný film na Festivale židovských filmov v San Franciscu. Slovensko bude Tlmočník reprezentovať aj v súťaži o Európske filmové ceny.