Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) fungujú oddnes spoločne v rámci jednej verejnoprávnej inštitúcie. Určil to Zákon o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) z dielne ministra kultúry Daniela Krajcera.

Novú inštitúciu dočasne povedie jeden z dvoch generálnych riaditeľov STV a SRo - Štefan Nižňanský alebo Miloslava Zemková. Predseda parlamentu Richard Sulík má jednému z nich dnes odovzdať dekrét.

Riadneho riaditeľa RTS by parlament mohol zvoliť približne do troch mesiacov. Rezort dôvodil, že šéfa RTS budú poslanci voliť preto, aby sa posilnila jeho vážnosť, tiež podpora a význam novej inštitúcie.

Dohliadať na RTS má deväťčlenná rada v zastúpení odborníkov z oblasti práva, ekonómie, rozhlasového a televízneho vysielania. Doteraz kontrolovali televíziu a rozhlas dve samostatné rady a dozorné komisie. Členov novej rady budú na šesť rokov voliť a odvolávať takisto poslanci.

Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa zákon o RTS nepáčil, parlamentu ho vrátil s 15 pripomienkami. Najdiskutovanejšou bola výška platu šéfa RTS. Podľa hlavy štátu bol deväťnásobok priemernej mesačnej mzdy privysoký, preto navrhol, aby mal iba štvornásobok. Poslanci s touto akceptovanou pripomienkou prelomili jeho veto a legislatívu definitívne schválili.

Minister Krajcer chcel zlúčiť SRo a STV najmä pre zlú ekonomickú situáciu v televízii. Pri predkladaní návrhu zákona upozorňoval, že STV počíta v budúcom roku s deficitom 37 miliónov eur.

Prijatím zákona sa predpokladajú úspory v minimálnej výške 1.653.725 eur najmä v administratívnej a ekonomickej agende, ako aj v oblasti techniky a technológie, výroby programu a v obchodnej činnosti.

Legislatíva vymedzuje postavenie a poslanie RTS ako verejnoprávnej inštitúcie s ponechaním všetkých atribútov súčasných verejnoprávnych vysielateľov, t. j. ako národnej, nezávislej, kultúrnej, informačnej a vzdelávacej inštitúcie.

Ministerstvo plánuje v nasledujúcom období zmeniť systém financovania RTS a zadefinovať pojem služba verejnosti. Neskôr má riešiť aj spoločné priestory STV a SRo.

Zákon o zlúčenej inštitúcii RTS prijali v skrátenom legislatívnom konaní poslanci prvýkrát koncom novembra. Legislatívu potvrdili zákonodarcovia až prelomením prezidentovho veta v polovici decembra.