Najväčší slovenský telekomunikačný operátor Slovak Telekom sa s rumunským konzorciom RCS & RDS dohodol na odkúpení 100-percentného podielu Digi Slovakia.

Digi Slovakia bude po akvizícii pôsobiť ako nová dcérska spoločnosť a samostatná právna entita, informoval Slovak Telekom v tlačovej správe.

Rokovania oboch strán boli zavŕšené 14. mája podpisom akvizičnej zmluvy. Akvizíciu musí odsúhlasiť protimonopolný úrad. Cenu obchodní partneri nezverejnili.

Slovak Telekom kúpil Digi Slovakia

„Naším cieľom v strednodobom horizonte je rozšíriť portfólio a využiť rast vo vybraných strategických segmentoch, akým je aj digitálna televízia. Digi Slovakia sme si vybrali vďaka jej etablovanej zákazníckej báze a dostupnosti jej služieb,“ povedal Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovak Telekomu.

„Verím, že jej akvizíciou získajú naši existujúci i budúci zákazníci množstvo výhod. Našou spoločnou ambíciou bude spojiť to najlepšie z technológií, programovej či obsahovej štruktúry digitálnej TV na Slovensku,“ dodal Majoroš.

Slovak Telekom pôsobí v segmente digitálnej televízie ôsmy rok – v ponuke má produkty z radu Magio. Digitálnu televíziu spoločnosť distribuuje po metalickej a optickej sieti, ako aj cez satelit. V súčasnosti eviduje spoločnosť zhruba 180-tisíc zákazníkov digitálnej televízie.

Digi Slovakia na slovenský trh vstúpila v roku 2006. Televíziu a internet z ponuky spoločnosti si predpláca približne 270-tisíc zákazníkov, v prípade televíznych zákazníkov prijíma väčšina signál cez satelit. Káblovú televíziu a internet poskytuje v desiatich mestách. Spoločnosť tiež prevádzkuje športový kanál Digi Sport.

Slovak Telekom kúpil Digi Slovakia

Digi len začiatkom mája začala zákazníkom satelitnej platformy Digi TV ponúkať HD set-top boxy umožňujúce príjem signálu staníc vysielajúcich vo vysokom rozlíšení.

Materskej firmy RCS & RDS zostávajú po opustení slovenského trhu rovnako zamerané podnikateľské aktivity v Maďarsku, Chorvátsku, Česku, Srbsku a v domácom Rumunsku. Akvizíciou Slovak Telekom posilňuje postavenia na trhu v oblasti TV vysielania. Po začlenení klientov Digi Slovakia bude jeho sieť pozostávať z približne 450-tisíc zákazníkov.

Najrozšírenejším dodávateľom televízneho signálu na slovenskom trhu zostáva spoločnosť M7 Group, ktorá pri satelitnej službe Skylink eviduje 710-tisíc aktívnych kariet a pri službe CS Link 90-tisíc aktívnych kariet. Väčšina zákazníkov pritom využíva základný balík programov so servisným poplatkom 1,20 eura na mesiac. Aktuálne tretí najväčší hráč na Slovensku, spoločnosť UPC, mala v prvom kvartáli roka 261-tisíc odberateľov televízneho signálu.

Spoločnosť Slovak Telekom vlastní aj portál Zoznam a Zoznam Mobile zamerané na on-line obsah, ako aj spoločnosť PosAm orientovanú na ICT služby.