Jedna z najprestížnejších udalostí slovenskej kinematografie, národné filmové ceny Slnko v sieti, tento rok po dlhých rokoch nebola odvysielaná na jednotke STVR (predtým RTVS). Priamy prenosu z galavečera mohli diváci sledovať len online na webe slnkovsieti.sk, a to prvýkrát v histórii.
Laureátov národných filmových cien, ktoré udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), vyhlásili v Slovenskom rozhlase. Slávnostným galavečerom sprevádzal moderátor Bruno Ciberej.
Najviac ocenení získali filmy Vlny a Ema a smrtihlav, ktoré o prvenstvo bojovali vo viacerých kategóriách. Obidva filmy intenzívne reagujú na naše viac či menej vzdialené doby a traumy, ktoré v nich vznikali.

Vlny víťazom večera
Absolútnym víťazom večera sa stala dráma Vlny, ktorá už má na konte 7 Českých levov. Na galavečere Slnko v sieti zo 14 nominácií premenila až 9 na ocenenia. Okrem najlepšieho hraného filmu získala cenu aj za réžiu a scenár pre jiřího Mádla a za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Vojtěcha Vodochodského za rolu Tomáša Havlíka. Film Vlny je dostupný na streamovacej službe Voyo.
„Vlny sú predovšetkým filmom o ťažkých rozhodnutiach, ktoré robíme aj za cenu toho, že nám prinášajú objektívnu nevýhodu. Robíme ich však preto, že je to správna vec. Som rád, že to rezonuje aj na Slovensku,“ povedal pri preberaní ceny režisér a scenárista Jiří Mádl.

Producentka filmu Vlny Wanda Adamík Hrycová sa pri preberaní ocenenia za najlepší hraný film poďakovala Audiovizuálnemu fondu a STVR za finančné dotácie, bez ktorých by Slovensko nemalo možnosť na takomto filme participovať.
„Je dôležité povedať, že film Vlny rozpráva o odvahe a hrdinstve. Ale o hrdinstve, ktoré nevzniká z túžby po sláve, ale z nutnosti postaviť sa zlu. Je to príbeh človeka, ktorý riskoval všetko – kariéru, rodinu, osobnú bezpečnosť. Len preto, aby urobil vec, ktorá je správna. Nie vec, ktorá je pohodlná, výhodná. Preto by som dnes večer chcela túto cenu venovať aj všetkým tým, ktorí nezabudli na to, že mlčanie je forma súhlasu. Že pokrčenie ramien a odvrátenie pohľadu môže byť začiatkom konca. Odvaha sa nezačína žiadnymi veľkými gestami alebo činmi. Odvaha sa začína jedným malým nie, možno v situácii, keď väčšina hovorí áno,“ uviedla Adamík Hrycová.

Katarína Krnáčová, prezidentka SFTA, pri odovzdávaní hlavnej ceny za najlepší film Vlny povedala: „Dnes zaznelo mnoho dôležitých slov a myšlienok. Čo máme robiť dnes, aby sa minulosť zajtra nezopakovala? Kľúčom je jednota, spolupráca naprieč komunitami a naprieč celým Slovenskom. Vzájomná podpora a prajnosť bez podmienok. Nedávno zaznela z pódia jedného z občianskym protestov jedna dôležitá myšlienka, že zlo rastie tam, kde mu nikto nestojí v ceste. Postavme sa mu teda spoločne, pevne a jednotne.“
Druhým najoceňovanejším filmom sa stala snímka Ema a smrtihlav, ktorá z 12 nominácií premenila 5 na ocenenia. Cenu si odniesli Alexandra Borbély za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Éva Bandor za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe či Milan Ondrík za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Dráma režisérky Ivety Grófovej Ema a smrtihlav už reprezentovala Slovensko aj na amerických Oscaroch. Televíznu premiéru bude mať 8. mája pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a 80. výročia konca druhej svetovej vojny.
Divácka cena
Divácku cenu si odniesol film MIKI režiséra Jakuba Kronera. Snímka o neslávne známom bossovi podsvetia, a aj jej pokračovanie ČERNÁK, sa stali v kinách obrovským hitom a pritiahli stovky tisíc divákov. MIKI je dostupný na streamovacej službe Netflix, kde sa už mesiace drží v rebríčku desiatich najsledovanejších filmov. ČERNÁK bude na Netlixe dostupný už čoskoro, od 30. apríla.
Cenu netradične namiesto generálneho riaditeľa STVR odovzdal moderátor večera. „Väčšinou túto cenu odovzdáva súčasný generálny riaditeľ našej verejnoprávnej televízie, ale tento rok ju možno, celkom výnimočne, odovzdáva ten budúci. Viete, ako to je s moderátormi…“ komentoval Ciberej.
Moderátor pripomenul, že v roku 2024 predstavovalo z celkového množstva 5,4 milióna predaných vstupeniek do kina až 1,5 milióna tých, ktoré boli zakúpené na slovenské filmy. MIKI sa stal dokonca najnavštevovanejším slovenským filmom.To sa odrazilo aj na zvýšenom hlasovaní za víťazný film Diváckej ceny, ktorého sa zúčastnil viac než dvojnásobne väčší počet divákov, ako tomu bolo minulý rok.

V kategórii najlepší dokumentárny film si odniesol cenu dokument Prezidentka režiséra Mareka Šulíka, ktorý mapuje päťročný mandát prezidentky Zuzany Čaputovej. „Sme radi, že sme dostali cenu za film o političke a žene, ktorá ukázala, že politika sa dá robiť slušne. Ďakujeme Zuzane Čaputovej, že nám ukázala, že politika nemusí byť iba cirkus. Nestrácajme nádej a odvahu,“ povedala producentka Barbora Janišová Feglová pri preberaní ocenenia. Režisér Marek Šulík poďakoval prezidentke, ktorá sedela v hľadisku, za to, že im otvorila dvere.
V kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál si víťazstvo odniesol historický seriál Čas nádejí režiséra Jána Sebechlebského, ktorý vznikol v koprodukcii s STVR producentskou dvojicou Zuzana Balkóová a Erik Panák. Zvíťazil v nominácii seriálov Pressburg (STVR) režiséra Csabu Molnára a Vedľajší produkt (Voyo) režiséra Petra Bebjaka.
Cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si odniesol režisér a scenárista Miloslav Luther. „Zažil som dobré aj zlé časy, dnešné považujem za najnebezpečnejšie. Ale vydržať a prekonať sa dá aj zdanlivo nemožné. (...) Buďte trpezliví a vytrvalí. Nenechajte sa znechutiť alebo zastrašiť, nedajte si zlomiť chrbát, zanechajte svedectvo o tejto dobe,“ uzavrel laureát.

Ocenenia Slnko v sieti za rok 2024:
- Najlepší hraný film: Vlny (réžia: Jiří Mádl, producenti: Monika Kristl, Vlasta Kristl, Wanda Adamík Hrycová)
- Najlepší televízny film/miniséria/seriál: Čas nádejí (réžia: Ján Sebechlebský, producenti:Zuzana Balkóová, Erik Panák)
- Najlepší dokumentárny film: Prezidentka (réžia: Marek Šulík, producentka: Barbara Janišová Feglová)
- Najlepší animovaný film: Keď život chutí (réžia: Kristina Dufková, producenti: Matej Chlupáček, Agata Novinski, Marc Faye)
- Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film: Spoveď (réžia: Rebeka Bizubová, producent: VŠMU v Bratislave)
- Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Vojtěch Vodochodský za rolu Tomáša Havlíka (Vlny)
- Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Milan Ondrík za rolu Dušana (Ema a smrtihlav)
- Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Alexandra Borbély za rolu Mariky (Ema a smrtihlav)
- Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Éva Bandor za rolu Agnes (Ema a smrtihlav)
- Najlepšia filmová réžia: Vlny (Jiří Mádl)
- Najlepší filmový scenár: Vlny (Jiří Mádl)
- Najlepšia filmová hudba: Keď život chutí (Michal Novinski)
- Najlepší filmový zvuk: Vlny (Viktor Ekrt)
- Najlepšia scénografia: Ema a smrtihlav (Tomáš Svoboda, Miriam Struhárová)
- Najlepšie kostýmy: Vlny (Katarína Štrbová Bieliková)
- Najlepšie umelecké masky: Ema a smrtihlav (Andrea Štrbová, Ivo Strangmüller, Tomáš Richter, Viktor Nagy, Alica Dvorská)
- Najlepšie vizuálne efekty: Vlny (Ivo Marák, Miroslav Gál)
- Najlepší filmový strih: Vlny (Filip Malásek)
- Najlepší kameramanský výkon: Vlny (Martin Žiaran)
- Divácka cena: MIKI (réžia: Jakub Kroner)
- Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre: režisér a scenárista Miloslav Luther
Rekordný ročník
V 14. ročníku Slnko v sieti bolo prihlásených rekordných 49 filmových a televíznych diel. Do kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 14 filmov, do kategórie Najlepší dokumentárny film 15 filmov, do kategórie Najlepší animovaný film 5 filmov a do kategórie Najlepší televízny film/miniséria/seriál 8 diel. Novinkou bola kategória Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film, do ktorej tvorcovia prihlásili 7 projektov.
Celý prenos zo slávnostného galavečera si môžete pozrieť tu:

Tvrdá stopka pre Slnko v sieti: STVR neodvysiela galavečer ani zo záznamu

Cenzúra v STVR? Slnko v sieti odpratané na druhú koľaj, mimo pozornosť divákov
