Firma PMT združujúca televízie a mediálky podpísala s TNS predĺženie aktuálnej zmluvy na päť rokov. Spolupráca tak bude trvať až do 30. júna 2021. Zmluva sa naposledy predlžovala vo februári 2010.

Zámer poskytnúť alternatívne peoplemetrové meranie avizovala v máji tohto roka aliancia agentúr 2muse a Mediaresearch, ktorá mala byť pre objednávateľov "viac flexi a s lepšími podmienkami". Oznámenie o pokračovaní spolupráce medzi PMT a TNS tak podľa všetkého znamená, že slovenské subjekty nemali záujem o nového prevádzkovateľa.

TNS prevádzkuje elektronické meranie TV sledovanosti od jeho zrodu v roku 2004. V súčasnosti tvorí panel 1 200 domácností s približne 3 500 osobami, každý kvartál sa štvrtina panelu obmieňa.

Od minulého roka peoplemetre TNS merajú aj vysielanie cez internet prostredníctvom softvéru nainštalovaného v počítačoch približne desatiny respondentov.

V rámci bežného zberu dát sa už dlhšie monitoruje aj oneskorené sledovanie programov z archívov či rekordérov počas siedmich nasledujúcich dní.

Server Živé.sk minulý týždeň informoval, že dáta o odloženom sledovaní boli dosiaľ dostupné iba v rámci interných analýz prevádzkovateľa merania, no ešte tento rok by mali byť známe aj konkrétne čísla o počtoch ľudí, ktorí program nesledovali naživo. O počte dní, za ktoré sa bude reportovať odložená sledovanosť, má ešte rozhodnúť metodologická komisia PMT.

Živé.sk uvádza, že tieto dáta sa „budú zverejňovať“ už na jeseň, čo je však nepravdepodobné. PMT úplne obmedzila verejne dostupné výstupy o sledovanosti na denné trhové podiely v cieľovke 12+ bez archívnych dát. Čísla majú k dispozícii iba televízie a agentúry, naopak médiá, verejnosť či firmy nie. Údaje o rozšírenosti odloženého sledovania programov na Slovensku neboli zverejnené v detailnej miere ešte nikdy. Nie je teda známe ani to, koľko ľudí pozerá vysielanie slovenských TV staníc, no reklamné prestávky vďaka digitálnym nahrávkam preskakuje.

Na meranie sledovanosti sa využívajú peoplemetre Taris 5000. Pri meraní sa využíva technológia audio matchingu, keď sa zvukové nahrávky z TV prijímaču porovnávajú s databázou programov 120 televíznych staníc. To podľa TNS umožňuje meranie všetkých foriem digitálneho aj analógového signálu. Dáta sú spracovávané a doručované prostredníctvom systému InfoSys+.