Skylink zvyšuje cenu za základný balík Digital opäť po roku. Oficiálne je síce zdarma, zákazníci ale platia spomínaný servisný poplatok, ktorého výška bude po novom 3,99 namiesto 3,69 eura.

Zmena sa týka zákazníkov, ktorí platia pravidelne cez SIPO alebo inkasom z účtu. Ročné predplatné zostáva na úrovni 55,60 eura. „Kompenzáciou“ pre divákov je zaradenie filmovej stanice Filmbox do neplatenej ponuky.

Končia stanice AMC aj ďalšie

Skylink zároveň od marca ruší najmenej populárne platené programové balíčky – HD Plus, Multi HD a Mixbox. Z rastra vypadávajú aj konkrétne stanice, ktoré nefigurujú v novom cenníku.

Ide napríklad o kanály skupiny AMC Networks International ako Spektrum, TV Paprika, Sport 1, Sport 2, Minimax, AMC či Film+, ako aj tematické kanály ako History Channel alebo Outdoor Channel. Už na začiatku roka operátor vyradil stanice Fine Living, Travel Channel a Food Network, keď sa nedohodol na ďalšej spolupráci s ich vlastníkom Scripps.

Aktualizované 14:45: „Koncom januára príde k ukončeniu vysielania programu History Channel HD a od 1. marca nebudú dostupné programy Film +, Minimax, AMC, Sport 1 HD, Sport 2 HD, JimJam, Spektrum HD, Outdoor Channel HD, TV Paprika a Filmbox Family,“ potvrdil pre Mediálne.sk mediálny zástupca Skylinku Marek Němec. Operátor naopak pridá stanice Travelxp HD a Cartoon Network.

V prípade staníc AMC zatiaľ Skylink nemá novú dohodu, súčasná vyprší vo februári, spresnil Skylink. „Vzhľadom na zákonnú lehotu, kde je potrebné oznámiť významné programové zmeny s predstihom – do konca janauára, sme si nemohli dovoliť sľubovať existenciu programov skupiny AMC v ponuke Skylinku po konci programovej zmluvy. Preto v súčasnosti avizujeme ich ukončenie. Môže sa ale stať, že niektoré z programov AMC budú v ponuke Skylinku pokračovať aj v marci,“ dodal M. Němec.

Bez zmien zostávajú najnižší a najvyšší balíček –Smart (8,80 eura) a Komplet (45 eur). Operátor upravuje cenu pri ďalších platených balíkoch. Cena balíčka Multi bude od marca 12,90 eura mesačne namiesto doterajších 11,80 eura. Balík Kombi bude stáť 15,90 eura namiesto 15,50.

Balík Flexi 7 sa mení na Flexi 10 s novou cenou 11,50 eura mesačne namiesto doterajších 9,90 eura. V ponuke si zákazník volí 10 platených kanálov podľa svojho výberu namiesto doterajších siedmich.

Vyššie ceny vysvetľujú stúpajúcimi nákladmi

Skylink zmeny cien vysvetľuje tým, že podmienky v posledných rokoch nemenil, hoci programovú ponuku vylepšoval. Od posledných úprav cien v roku 2013 respektíve 2014 pribudlo podľa M7 Group v balíku Multi 22 kanálov a v balíku Kombi 23.

„Počas tejto doby sa však oproti tomu zásadným spôsobom zmenili finančné podmienky, za akých sú jednotlivé programy zakúpené od poskytovateľov obsahu,“ uvádza operátor.

Ďalším argumentom pre reštrukturalizáciu ponuky bola podľa Skylinku uskutočnená analýza hodnoty programov pre zákazníkov vo vzťahu k nákladom.

„Za týmto účelom bolo v minulom roku vykonaných niekoľko rozsiahlych prieskumov sledovanosti. Veľkým prínosom bolo tiež vyhodnocovanie sledovanosti jednotlivých programov, prostredníctvom internetovej televíznej služby Skylink Live TV, ktorá je všetkým zákazníkom platených programových balíčkov k dispozícii zadarmo,“ dopĺňa operátor.

M7 Group nemení ceny prémiových balíkov ako súbor HBO či Film Europe + CS TV alebo erotický súbor Exxtra.

Jednu z položiek Skylink v novom cenníku zníži – jednorazová úhrada za reaktiváciu dekódovacej karty bude osem eur namiesto doterajších 10,99 eura.

Upravený cenník Skylinku by Martin Poláš on Scribd