Téma vojny na Ukrajine už mesiac plní spravodajské relácie a stránky novín. Zraky celého sveta sa upierajú na prezidentov Ruska Vladimira Putina a Ukrajiny Volodymyra Zelenského. O ňom je známy fakt, že pred funkciou prezidenta bol hercom v úspešnom seriáli Sluha národa, ktorý si diváci môžu pozrieť nielen v službe Netflix, ale pre širšie slovenské publikum ho sprístupní aj Televízia Markíza.

O čom je seriál Sluha národa

Čestného a skromného učiteľa dejepisu Vasilija Petroviča Goloboroďka zachytí kamera mobilného telefónu, ako zúri nad biednou situáciou vo svojej krajine.

Keď jeho žiak zverejní toto video na YouTube, stane sa z neho virálny hit. Všetkým sa páči Vasilijovo rozhorčenie a ľudia začnú zbierať peniaze na prezidentskú kampaň. Tú Vasilij na prekvapenie všetkých vyhrá a skutočne sa stane ukrajinským prezidentom.

Satirický komediálny seriál tak odpovedá na otázku, čo sa stane, keď bude prezidentom Ukrajiny síce úplne obyčajný, ale čestný človek. Vasilij však ani vo funkcii prezidenta nechce meniť svoje zvyky. Chce bývať v byte s rodičmi, požičiavať si peniaze od kamarátov a do práce chodiť na bicykli.

Má to však háčik. Už nie je obyčajný učiteľ, ale najmocnejší muž v krajine. Čoskoro zistí, že štát riadia oveľa mocnejší ľudia a inštitúcie. Prežije v boji s korupciou a temnými silami?

Tri sezóny a film

Seriál Sluha národa zožal na Ukrajine veľký úspech, keď na obrazovkách ukrajinskej televízie 1+1 trhal rekordy sledovanosti.

Neskôr však tvorca a ústredný herec Volodymyr Zelenskyj oznámil, že chce kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2019. S právnickým vzdelaním, ale bez politických skúseností, sa napokon presadil a Ukrajinci ho napokon zvolili do čela krajiny.

Zelenského fiktívny prezident je síce len postavou v komediálnom seriáli, realita je však oveľa pochmúrnejšia a tragickejšia. Hoci môžu existovať isté paralely medzi oboma svetmi, seriál podľa Markízy je fascinujúcim historickým televíznym dielom.

Pre väčšiu autentickost sa Markíza rozhodla vysielať seriál v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Prvé dve epizódy seriálu Sluha národa odvysiela televízia už v pondelok 28. marca 2022 o 21.50 hod. Následne sa seriál presunie na kanál Dajto, kde bude vysielaný od 2. apríla o 20.30 hod. v týždennej periodicite. Informácie pochádzajú z tlačovej správy Televízie Markíza.