Šéfkou spravodajstva a publicistiky RTVS je Anna Sámelová. Do vedenie spravodajského tímu v televízii nastúpila už v januári, keď prišla s dočasnou generálnou riaditeľkou Miloslavou Zemkovou na miesto po zosadenom Jánovi Šmihulovi.
Sámelová pred rokmi pracovala v Twiste. Keď pred piatimi rokmi prišla so Zemkovou do rozhlasu, časť starého tímu rozhlasu prešla do televízie aj s niekdajším šéfom spravodajstva Jánom Šmihulom. Dnes sa so starým tímom rozhlasu stretáva opäť, Ján Šmihula sa rozhodol z televízie odísť. V rozhovore pre Mediálne.sk Sámelová hovorí o zámeroch so spravodajstvom.
Chystáte personálne zmeny v spravodajstve?
Nie. S týmto tímom, ktorý tu je, som spokojná. Je to tím, s ktorým si myslím, že časom dokážeme robiť veľmi dobré spravodajstvo - aktuálne, ktoré sa bude venovať udalostiam dňa, bude dynamické, pružné.
Nie je to preto, že si skúsených ľudí nevie RTVS zaplatiť?
Je nesmierne jednoduché a ľúbivé vypratať redakciu a prijať tam nových ľudí. Ale spravodajstvo je o tíme. A keď chcete robiť nové projekty, tak nepotrebujete pozliepať niekoľko individualít z najrôznejších médií. Ja radšej pracujem s tímom, ktorý som zdedila. Existuje tam nejaký druh súdržnosti a som si istá, že sa mi podarí ich strhnúť na svoju stranu, keď im predložím svoju koncepciu. Treba im dať šancu na to, aby ukázali, že je v nich viac.
Aké nedostatky ste našli v redakcii?
Nerovnomerné rozvrhnutie práce, nerovnaká záťaž na jednotlivých redaktorov alebo moderátorov, absolútne nekvalitný stav techniky a technológií, príšerné vzdialenosti medzi jednotlivými článkami výroby. Medzi newsroomom, kde sídlia redaktori vnútra a zahraničného spravodajstva, a redakciou regionálneho spravodajstva musím urobiť 421 krokov. Je to obrovský kolos, kde sú veľké prestoje a zdržiavania, pretože ľavá ruka nevie, čo robí pravá.
Ste tam už viac ako mesiac, ale veľké zmeny nebadať. Ste s tým spokojná?
Spravodajstvo je odvážne vtedy, keď za sebou cíti silu značky a inštitúcie, že ich podrží, že ich nepotopí v prípade problémov alebo nejakého druhu nespokojnosti toho, na koho ukážu, bezohľadu na to, či ide o politickú, ekonomickú, morálnu alebo akúkoľvek inú záležitosť. Spravodajstvo STV doteraz necítilo za sebou podporu manažmentu, skôr naopak, sterilné spravodajstvo sa od nich požadovalo. Bude to trvať dlhšie.
Tento tím je teda najvhodnejší?
Ak sa denne od nich vyžadovalo aritmetické spravodajstvo so stopkami, že 40 sekúnd názor vpravo, 40 sekúnd názor vľavo, 40 sekúnd neutrálny názor, tak im to prenikne pod kožu. Keď okrem toho prišli nejaké problémy s vážnejším materiálom, tak sa dostávali do situácie, že ich nikto nepodržal. Musia cítiť, že sama firma chce, aby robili kvalitné a odvážne spravodajstvo. A ja chcem, aby správy v STV boli odvážne. Sú tam mnohé zaujímavé individuality a som prekvapená, že na obraze sa zatiaľ neobjavil ich novinársky drive.
Napríklad?
Nebudem menovať, pretože nechcem ponížiť tých ostatných.
Nikoho nového teda neprijímate?
Nie.
A niekto po vašom príchode z redakcie odchádza?
K 1. februáru odišiel Ján Šmihula. A posty externých moderátorov nahradia interní, máme ich dostatok, a prehodnocujeme ich náplň. Napríklad Radovan Slobodník je interným moderátorom s plným úväzkom a moderoval len jednu reláciu, nič viac. Už ich bude moderovať tri. Večer na tému, ktorí moderovali externisti, budú moderovať interní zamestnanci – Marta Jančkárová, Maroš Stano a Radovan Slobodník. O 5 minút 12 bude moderovať Marta Jančkárová a Radovan Slobodník.
Nechcete do O 5 minúť 12 dať silného rešpektovaného novinára, ako je napríklad v Českej televízii Václav Moravec?
Budeme pracovať inhouse s ľuďmi, ktorých momentálne máme.
Keď ste pred mesiacom do televízie prišli, tak ste sa dosť hanlivo vyjadrili o redakcii spravodajstva, teraz ste zmierlivejšia. Zmenili ste svoj názor?
Jedna vec je citát, a druhá vec je kontext, z ktorého bol citát vystrihnutý. Ja som naozaj pri nástupe do televízie povedala, že spravodajstvo STV, nie správy, musí byť také, aby nebolo ľuďom na smiech. Keď vstúpi redaktor STV do miestnosti, tak spolu s ním musí vstúpiť sila značky a rešpekt. To nebolo hodnotenie práce redakcie, ani vedenia. To je to, čo chcem dosiahnuť, aby spravodajcovia STV nepôsobili tým servilným sterilným dojmom, aby cítili, že značka ich podrží a keď niekde prídu, tak tá sila značky musí byť cítiť už od dverí v ich sebavedomom vystupovaní, v otázkach, ktoré kladú, v spôsobe, ako spracúvajú príspevky. To chce čas, šibnutím čarovného prútika to neodíde.
Bude nejako prepojené rozhlasové a televízne spravodajstvo?
Sú profesie, kde sa to dá zlúčiť, ako najjednoduchšie to vidím v regionálnom a zahraničnom spravodajstve. Príkladom je regionálna redaktorka Ivana Ratkovská, ktorá robí rozhlasovú aj televíznu redaktorku.
Moderátora Sobotných dialógov Braňa Dobšinského ponechávate v rozhlase?
Určite. Sobotné dialógy sú dobrým diskusným formátom, Braňo je v nich doma, robí to dobre. Nie je riešením pokaziť dobré Sobotné dialógy, aby sme vylepšili O 5 minút 12. Sobotné dialógy si našli svojho moderátora, vyprofilovali sa a v O 5 minút 12 sa musia jeho moderátori vyprofilovať a musia to robiť dobre.
Takže Radovan Slobodník to nerobí dobre?
Radovanovi Slobodníkovi chýba novinárska skúsenosť, on nastúpil ako moderátor a na jeho práci cítiť, že mu chýba terénna rutina. Už som o tom s ním hovorila, pôjde do terénu.
Vaša nová moderátorka O 5 minút 12 Marta Jančkárová pred pár dňami pri téme SaS a vylúčení Igora Matoviča oslovila ako politológa Martina Klusa, ktorý to mal okomentovať. Klus pripravoval program SaS, kandidoval pritom do VÚC na kandidátke SaS. Napriek tomu ho moderátorka oslovila a nikde na tento konflikt záujmov neupozornila. To je dosť triviálna chyba, nemyslíte?
Ale moderátor relácie nepripravuje program, na to tam je vedúci vydania, to bola jeho chyba. Jednou z neuveriteľných vecí v STV je, že podiel moderátorov na tvorbe relácií nie je tak výrazný, ako by človek očakával.
Bude STV aj naďalej zapájať analytikov s politickým pozadím ako Marcelu Gbúrovú? Alebo Petra Horvátha, v prípade ktorého médiá informovali o plagiátorstvo?
STV má problém, že sa tam stále opakuje niekoľko analytikov – napríklad Horváth, Klus, Mesežnikov, Tóth, ako keby neexistovali iní. Nech pokojne radia politikom, a pracujú za peniaze politikov, ale na obrazovke si to musí občan prečítať. Ak existuje previazanosť taká ako v prípade Klusa, tak to by sa tam malo objaviť.
Klus v STV ako dvorný politológ skončil?
Toto teraz neriešim. Nemôžeme fungovať štýlom, že dramaturgii nadiktujeme, že títo analytici smú a títo nesmú. Občan musí mať odkryté, kto je nezávislý a kto nie, môžeme prinášať aj stanoviská závislých odborníkov, ale musí to byť odkryté.
Pribudnú nejaké spravodajské a publicistické relácie?
Chýbajú ranné správy, chýbajú nadstavbové programy typu ekonomika, financie, školstvo. Chýba pevný vysielací čas pre Správy a komentáre. Chýba dobrá vnútorná dramaturgia diskusných programov, Večeru na tému, chýba väčia previazanosť s témou, o ktorej sa hovorí. To sú témy na diskusie s intendantmi, programovým riaditeľom.
Ste šéfkou spravodajstva RTVS, kto vám bude v riadení pomáhať?
V priebehu najbližších týždňov si zostavím prierezový tím rozhlasových a televíznych pracovníkov, ktorí budú takým malým spravodajským manažmentom. S týmto tímom budem pripravovať programové portfólia, organizačné zmeny a logistiku spravodajstva RTVS. Určite v ňom bude šéfeditorka spravodajstva SRo Tamara Valková a šéfeditor regionálneho spravodajstva SRo Boris Koreň.