Po dvojtýždňovom skúšobnom vysielaní spustí dnes o 16:00 v Ružomberku svoj program prvá súkromná televízia TV Ruža. Založil ju bývalý odborový podpredseda OZ Papier spoločnosti Mondi Business Paper SCP, a. s. Jozef Daniš. Ako informoval agentúru SITA Daniš, ktorý je majiteľom TV Ruža a držiteľ licencie, rozbehnutie televízneho vysielania stálo približne 6,2 milióna korún. Investíciu pokrývajú jeho osobné zdroje a úvery. Televízia bude vysielať 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

TV Ruža sa bude orientovať na občanov Ružomberka. "Jej cieľom je prinášať aktuálne spravodajstvo a publicistiku z mesta a zabezpečiť tým zvýšenú informovanosť," povedal Daniš. Programovú štruktúru bude tvoriť spravodajská relácia, besedy, publicistická relácia Rady občanom, klub mladých a ďalšie programy. Nová televízia bude mať aj infotext, kde si diváci nájdu informácie rozličného charakteru.

Podľa Daniša v nej budú mať možnosť prezentovať sa aj začínajúci autori a ľudia z rôznych sfér života. v TV uvažujú aj nad vysielaním dokumentárnych filmov vo vlastnej réžii a prezentácii kvalitných videí od občanov. V redaktorskom tíme sú novinár Martin Mázor a mladí študenti žurnalistiky z Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Televízne štúdio TV Ruža sa nachádza na poschodí rohového domu medzi ulicami Mostová a Podhora. Vysielať bude cez káblové rozvody. Rada pre vysielanie a retransmisiu jej schválila licenciu na 12 rokov vysielania. Majiteľ Daniš sa nazdáva, že televízia bude v budúcnosti vysielať aj cez internet a príjem zabezpečí aj terestricky a digitálne.

Jej financovanie chce zabezpečiť zo zisku z predaja reklamy a predaja vysielacieho času. V meste má koncom roka vzniknúť aj mestská TV Ružomberok. Vysielať by mala začať po decembrových komunálnych voľbách. Na dolnom Liptove tak budú pôsobiť dve televízie. Okrem nich pôsobí lokálna televízia TV Liptov v Liptovskom Mikuláši, ktorá si nedávno pripomenula rok od spustenia svojho vysielania. (SITA)