Ruský súd udelil v utorok pokutu dva milióny rubľov  organizácii Wikimedia Foundation, prevádzkujúcej internetovú encyklopédiu s otvoreným obsahom Wikipedia. Dôvodom sú heslá súvisiace s ofenzívou ruských síl na Ukrajine. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Rozhodnutie súdu napadnú

Vladimir Medejko, riaditeľ ruskej pobočky Wikimedie so sídlom v Moskve, uviedol, že rozhodnutie súdu napadnú. Dodal, že dané články z Wikipedie ,,nikto neodstráni". ,,Nemyslím si, že nadácia Wikimedia pokutu zaplatí," povedal pre AFP.

Moskovský súd tento rok uložil Wikimedii pokutu vo výške piatich miliónov rubľov  za to, že odmietla odstrániť údajné dezinformácie v ruskojazyčných článkoch na Wikipedii o konflikte na Ukrajine vrátane jarného masakra civilistov v Buči.

Obmedzenie slobody prejavu

AFP pripomína, že invázia Kremľa na Ukrajine spôsobila ďalšie obmedzovanie slobody prejavu a médií v krajine a vyvolala odchod nezávislých ruských novinárov. V Rusku platí zákaz kritizovať vojenskú operáciu na Ukrajine. Nazývanie operácie ruských síl ,,vojnou" či ,,inváziou" je nezákonné.

Ruskí predstavitelia udelili vysoké pokuty v súvislosti s informovaním o ukrajinskom konflikte aj ďalším západným spoločnostiam vrátane Googlu či Telegramu. V júli uložil súd v Moskve Googlu pokutu 21 miliárd rubľov  za to, že neodstránil obsah týkajúci sa ofenzívy na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

KK21 Džanín - Na snímke novinári stoja okolo tela zabitej novinárky Šírín abú Aklaovej 11. mája 2022 v Džaníne. Palestínska novinárka pracujúca pre panarabskú televíziu al-Džazíra podľahla strelnému zraneniu hlavy, ktoré utrpela v stredu počas prestrelky izraelských vojakov s ozbrojenými Palestínčanmi v oblasti mesta Džanín na západnom brehu rieky Jordán. Šírín abú Aklaová (51) patrila k známym palestínskym novinárom a pracovala pre katarskú televíziu al-Džazíra. V Džaníne monitorovala zásah izr
Neprehliadnite

Drvivá väčšina vrážd novinárov vo svete zostáva nepotrestaná, vyhlásilo UNESCO