Ruská štátna televízia Rossija 1 natočila v odpovedi na dokument o luxusnej rezidencii prezidenta Vladimira Putina, ktorý nedávno na internete zverejnil Fond boja s korupciou Alexeja Navaľného, ​​vlastnú reportáž o vile, kde žil Navaľnyj počas svojho pobytu v Nemecku. Niekoľkominútová prehliadka nehnuteľnosti vo Freiburgu na juhozápade krajiny má zjavne ironický tón.

Prelína sa s výrokmi opozičného predáka z jeho videa o Putinovej rezidencii a podľa servera The Moscow Times má ambíciu ukázať, že sám politický aktivista si užíval luxus. Navaľného video s názvom „Putinov zámok“, na ktoré nová reportáž reaguje, podľa dnes zverejneného prieskumu strediska Levada videla približne štvrtina Rusov.

Podľa krátkej televíznej reportáže, vyšiel Navaľného jeho dvojmesačný pobyt v dome vo Freiburgu asi na 30-tisíc eur. Vilou diváka sprevádza korešpondentka vyslaná na miesto, vo videozázname sa tiež krátko objavuje „architekt vily pôvodom z poľského Gdansku“.

V ironickom odkaze na dokument Navaľného, ​​v ktorom sa hovorí o miestnosti, ktorú si Putin údajne nechal zaplniť liečivým bahnom, korešpondentka necháva nazerať do kotolne a hlas rozprávača hovorí: „Samozrejme, že žiadna vila sa nezaobíde bez miestnosti so špinou.“ Toaleta, ako zdôrazňuje reportérka, rozhodne nie je „pozlátená" a skôr sa podľa nej podobá tým, na ktorých sme zvyknutí z vlakov. Na kameru potom novinárka významne ukazuje štetku, ktorá sa stala jedným zo symbolov nedávnych ruských protestov v reakcii na informáciu, že tento predmet nachádzajúci sa v Putinovej rezidencii údajne stál 700 dolárov. Ďalej kamera zaberá vaňu s vírivkou a vnútorný bazén, ktorý má na dĺžku desať metrov.

KK16 - Na videosnímke z 19. januára 2021 pohľad z dronu na sídlo na pobreží Čierneho mora. Fond boja s korupciou (FBK), ktorý založil ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, zverejnil v utorok na internete investigatívny filmový dokument o údajnom luxusnom sídle prezidenta Vladimira Putina na pobreží Čierneho mora. Kremeľ vzápätí poprel, že by Putin takéto sídlo vlastnil. FOTO TASR/AP
This image taken from video released by Navalny Life youtube channel on Tuesday, Jan. 19, 2021, shows a drone vi
Neprehliadnite

Reportáž ruskej televízie Mash vznikla na pokyn, tvrdí jej už bývalý redaktor

V druhom poschodí si potom televízny štáb všíma okrem iného „priestrannú obývačku“, knižnicu, „luxusný výhľad“ a balkón. Práve na ňom údajne Navaľnyj natočil video, v ktorom oznámil, že sa vracia do Ruska. Reportáž tiež ukazuje samostatnú šatňu so skriňami potiahnutými látkou a „so zlatými kľúčmi ako z rozprávky“ v kľúčových dierkach a botník. Reportáž z vily potom končí slovami: „Ako povedal sám Navaľnyj, je ťažké pochopiť, na čo človek potrebuje päť spální, ale každý máme svoje vrtochy. Problém je v tom, za čie peniaze si oficiálne nezamestnaný bloger tieto dve poschodia prenajal a kto mu zaplatil výrobu pseudodokumentárneho filmu.“

Na prehliadku potom nadväzuje pasáž v štúdiu, v ktorej novinár Dmitrij Kiseljov uisťuje, že video Navaľného Fondu boja s korupciou financovali západné tajné služby. „Cieľom bolo poškodiť priamo prezidenta Putina ako lídra krajiny a v dôsledku tiež samotné Rusko,“ tvrdí Kiseljov.

Video, v ktorom Navaľnyj podrobne opísal Putinovu rezidenciu, videlo podľa prieskumu nezávislého centra Levada 26 percent dospelých Rusov, zatiaľ čo 31 percent o ňom nikdy nepočulo, informovala agentúra Reuters. Sedemnásť percent divákov potom uviedlo, že ich mienka o Putinovi sa zmenila k horšiemu, 77 percent uviedlo, že ich názor na Putina sa nezmenil. Podľa prieskumu centra zverejneného vo štvrtok Putina teraz podporuje 64 percent Rusov, vo vekovej skupine 18-24 rokov potom 51 percent respondentov. Video zverejnil Fond boja s korupciou 19. januára, dva dni po tom, čo bol Navaľnyj po svojom návrate z Nemecka do Ruska zatknutý priamo na moskovskom letisku. Na kanáli YouTube má reportáž viac ako 110 miliónov zhliadnutí.