Ukrajina naopak speváčkino víťazstvo privítala s nadšením. „Neuveriteľný výkon,“ napísal na svojom Twitterovom účte ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Jej hlas hovoril k svetu mene celého ukrajinského ľudu. Pravda ako vždy zvíťazila,“ dodal.
Jamala, ktorá je sama krymskou Tatarkou, v piesni s názvom 1944 pripomína deportáciu svojho ľudu sovietskymi úradmi za druhej svetovej vojny. Rusi, ktorých krajina anektovala Krym v marci 2014 a ktorá aj teraz tvrdo obmedzuje politickú činnosť Tatárov na polostrove, súťažnú skladbu odsúdili už pred sobotným finálovým večerom ako politicky angažovanú a proti účasti Ukrajiny v Eurovízii protestovali.
Stanovy súťaže zakazujú politizáciu vystúpení. Podľa Reuters to nie je ale prvýkrát, čo hlasovanie v súťaži sprevádzajú politické spojenectvá. Aj v sobotu bolo zrejmé, že napríklad postsovietske štáty, až na Azerbajdžan a Bielorusko, stoja viac pri Ukrajine. Organizátor akcie, Európska vysielacia únia, ale zastáva názor, že pieseň neobsahuje politický prejav, ale politické fakty.
„Nie je to ukrajinská speváčka Jamala a jej pieseň 1944, kto vyhral Eurovíziu 2016. Je to politika, ktorá porazila umenie,“ povedal ruským tlačovým agentúram podpredseda branného výboru hornej komory ruského parlamentu Franc Klincevič. Zároveň vyzval na bojkot budúceho ročníka Eurovízie, ktorý bude organizovať víťazná krajina, teda Ukrajina.
Jamala ešte pred vystúpením povedala, že keď vyhrá, bude to znamenať, že Európania sú pripravení počúvať o bolesti iných ľudí. Na námietky, že súťaž Eurovízia zakazuje vystúpenie politizovať, povedala, že jej pieseň o politike nie je. Porota s ňou súhlasila. „Ďakujem, Európa - a vitaj na Ukrajine,“ vykríkla Jamala po prevzatí ceny Eurovízie.
Podľa predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova „prevážila geopolitika“. Podľa neho by víťazstvá v Eurovízii mohli „dať krídla“ ukrajinskému vedeniu, a tým ohroziť náročný mierový proces na východnej Ukrajine. „Z tohto dôvodu Ukrajina stratila,“ napísal na svojej Facebookovej stránke. Dodal, že „to, čo Ukrajina životne potrebuje, je mier. Vyhrala ale vojna“.
Ruský denník Komsomolskaja pravda vydal na svojich internetových stránkach článok s palcovým titulkom: Víťazstvo Ukrajiny, porážka Ruska. V medzititulku potom uvádza: Ako európska porota ukradla víťazstvo Lazarevovi. V texte autor žiada, aby vzhľadom na politický obsah piesne boli výsledky súťaže anulované.
„Je to stopercentne politická súťaž. To nie je fér, ale taká je súčasnosť,“ povzdychla si podľa agentúry AP jedna diváčka, ktorá sa na súťaž pozerala v priamom televíznom prenose v jednej z moskovských reštaurácií.
V Rusku je sledovanie Eurovízia veľmi populárne. Tohtoročný ročník sa naživo vysielal v Európe, Číne, Kazachstane, Austrálii, na Novom Zélande a prvýkrát tiež v Spojených štátoch. Dáta o sledovanosti zatiaľ nie sú známe, ale predpokladá sa, že súťaž sledovalo viac ľudí ako vlani, kedy ich bolo zhruba 200 miliónov.
Prvý raz malo zástupcu vo finále aj susedné Česko. Gabriela Gunčíková skončila predposledná, na 25. mieste.