RTVS zvažuje dokumentárny seriál o mafiánoch, objednala si pilot

Gustáv Murín Zdroj: SITA

Séria vzniká podľa námetu a scenára spisovateľa Gustáva Murína. Ten je autorom kníh Mafia na Slovensku, Mafia v Bratislave či Boss všetkých bossov, ktorá sa venuje Mikulášovi Černákovi.

Televízne spracovanie nesie pracovný názov Mafiáni na Slovensku, má priniesť tucet 26-minútových častí.

„Je to projekt, o ktorom rokujeme. O spolupráci rozhodneme štandardne až po dokončení pilotného dielu a následnom posúdení kvalít projektu,“ načrtol PR manažér RTVS Juraj Kadáš.

Pilotnú časť majú tvorcovia verejnoprávnej televízii odovzdať do 27. februára tohto roka. RTVS do projektu vstúpila vecným vkladom aj priamo finančne, keď prispela sumou 6-tisíc eur.

Celkový rozpočet dokumentárnej série má byť vyše 196-tisíc eur. Podporil ju aj audiovizuálny fond sumou 4-tisíc eur.

Režisérom je Tibor Szilvási, ktorý pracoval napríklad na seriáli Policajti z centra. Vysielali ho v minulosti RTVS aj Česká televízia. Konateľom spoločnosti S PRO Alfa SK, ktorá je producentom série, je Miroslav Čížek.

Podľa popisu projektu vychádzajú Mafiáni na Slovensku priamo z kníh G. Murína, v ktorých sa venuje dianiu v podsvetí v 90. rokoch a reálnym postavám.

„Televízny dokument chceme zacieliť predovšetkým na mladších televíznych divákov, ktorí majú ešte nevyhranené hodnotové kritériá a ľahko ich môže zlákať cesta rýchleho a instantného zbohatnutia a pomyselnej atraktivity mafiánskeho prostredia,“ napísali autori projektu v žiadosti o podporu adresovanej audiovizuálnemu fondu.

V každej časti chcú tvorcovia predstaviť jednu postavu z mafiánskych kruhov, popísať spôsob, ako sa v podsvetí presadila a čím sa vo svojej snahe o ovládnutie okolia vyznačovala. „Zjednocujúcim motívom a poučením zároveň je skutočnosť, že všetci skončili zle,“ uzatvára krátka anotácia.