Záverečné predvolebné diskusie s lídrami politických strán odvysiela RTVS od 24. do 26. februára. Odpovedať budú na otázky moderátorov, ale aj publika a divákov.

Televízia naplánovala tri diskusie so zástupcami všetkých 25 kandidujúcich strán. Na Jednotke ich odvysiela tri dni za sebou v prime-time o 20:15.

Vzhľadom na počet strán, ktorý nie je deliteľný tromi bezo zvyšku, musela televízia diskutujúcich rozdeliť. V dvoch reláciách tak bude diskutovať osem politikov, v jednej deväť.

Najviac diskutujúcich v poslednej debate

Bežnou praxou býva, že najviac diskutujúcich sa necháva v úvodnej debate so zástupcami strán, ktoré majú podľa prieskumov najmenšiu šancu na zvolenie. Menej hostí v poslednej diskusii je zároveň predpokladom pre jej väčšiu dynamiku.

RTVS si však vybrala, že deväť účastníkov nechá s moderátormi Martou Jančkárovou a Marekom Makarom diskutovať v poslednej debate s najsilnejšími stranami. Vďaka tomu sa jej zúčastní aj SNS.

RTVS totiž strany do jednotlivých diskusií rozdeľovala podľa posledných prieskumov agentúr Focus, AKO a Actly. S dátami poslednej z nich pritom niektoré médiá nepracujú. Naopak RTVS s Actly podpísala dlhodobý kontrakt o spolupráci.

V poslednom prieskume Focusu z druhého februárového týždňa bola SNS deviata v poradí, a to pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu. Rovnako skončila v poslednom prieskume agentúry AKO zverejnenom 14. februára, kde však strana dosiahla na päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

Poradie strán pred SNS bolo v oboch agentúrach takmer totožné – Smer, OĽaNO, ĽSNS, PS/Spolu, Za ľudí, Sme rodina, SaS a KDH v prípade AKO, vo Focuse s výmenou KDH a SaS na siedmej a ôsmej priečke.

Iba v poslednom prieskume agentúry Actly bola SNS vyššie – na ôsmom mieste, voličský podiel bol rovnaký ako v agentúre AKO, teda na hranici zvoliteľnosti do Národnej rady SR. V prieskume Actly odsunula SNS na deviate miesto SaS s mimoparlamentným percentuálnym ziskom.

Pri spriemerovaní poradia strán v troch prieskumoch by sa však SNS do záverečnej debaty RTVS nedostala, ak by televízia pozvala osem najsilnejších strán.

Mediálne.sk sa spýtalo RTVS, prečo sa rozhodla zaradiť deväť diskutujúcich práve do poslednej diskusie, a nie do niektorej zo zvyšných dvoch.

„Na základe 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa