Vyšší priamy finančný vklad sa týka aj verejnoprávneho RTVS, ktorý namiesto pôvodných 330-tisíc eur bude projekt dotovať sumou 430-tisíc.

„Keďže si RTVS ako iniciátor projektu a majoritný producent chcela ponechať väčšinový podiel na distribúcii a predaji, navýšila svoj podiel o 100-tisíc eur. Treba dodať, že suma je znížená o DPH, ktorá sa odvádza štátu, takže do rozpočtu rozprávky reálne pribudne 80-tisíc k predchádzajúcim zhruba 270-tisícom bez dane,“ uviedol pre Mediálne.sk producent Milan Stráňava zo spoločnosti JMB Film and TV Production Bratislava, ktorá rozprávku nakrúca.

RTVS sa na rozpočte filmu podieľa aj nefinančným plnením, ktoré predstavujú najmä rekvizity a kostýmy či poskytnutie štúdia MD IV v Mlynskej doline. V pôvodnej zmluve bola hodnota vecného vkladu RTVS vyčíslená na 70-tisíc eur, aj ten sa dodatkom z 24. júla zvýšil - o vyše 201-tisíc eur. Náklady telerozhlasu na fázu prípravy boli takmer 37-tisíc eur. Celkový vklad RTVS do filmu tak činí 738 377 eur vrátane DPH. 

Ako ďalej informoval M. Stráňava, okrem RTVS do projektu vstúpila ako koprodukčný partner aj česká verejnoprávna televízia. Na financovaní rozprávky sa podieľa aj Audiovizuálny fond a súkromní investori vrátane JMB Film and TV Production Bratislava.

Aktualizovaný realizačný rozpočet snímky je podľa M. Stráňavu 1 450 000 eur bez DPH, v sume ešte nie sú zarátané distribučné náklady. V pôvodnej zmluve, ktorou si RTVS objednala rozprávku ešte vlani v decembri, sa počítalo s cenou diela na úrovni 1 130 583 eur vrátane dane.

V porovnaní s niektorými filmovými projektmi z minulosti podobného žánru je však podľa M. Stráňavu výroba Lásky na vlásku lacnejšia. „Napríklad rozprávka Sokoliar Tomáš realizovaná asi pred 14 rokmi stála podľa dostupných informácií v prepočte vyše tri milióny eur,“ načrtol.

Historický film Láska na vlásku sa nakrúcal vyše mesiaca v prvej polovici tohto roka vo viacerých lokáciách vrátane Oravského hradu, Múzea oravskej dediny v Zuberci a nitrianskeho hradu. Aktuálne je snímka vo fáze strihu a celkovej postprodukcie.

Známy je aj dátum kinopremiéry, ktorá bude 9. októbra. RTVS zatiaľ presnejšie nešpecifikuje televízne nasadenie. Pôvodne sa pri rozprávke hovorilo o jej uvedení počas tohtoročných Vianoc.

Autorkou scenára a režisérkou filmu je Mariana Čengel-Solčanská, ktorá má na konte aj snímky ako Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Obhliadka či Miluj ma alebo odíď.

Snímka adaptuje námet z románu Marka Twaina Princ a bedár do slovenských reálií. Dej sa odohráva v druhej polovici 15. storočia v časoch princa Mateja Korvína, ktorý si „vymení“ život s kováčovým synom Tomášom a obaja si chcú vyskúšať, aké je to žiť v koži niekoho iného.

V dvojrole M. Korvína a Tomáša sa predstavil herec Samuel Spišák, princeznú Beatrix stvárnila speváčka Celeste Buckingham. V snímke si zahrali aj Judit Bárdos, Milan Bahúl, Aniko Varga, Atila Mokos, Jakub Rybárik, Gabriela Dolná, Ivan Béla Vojtek či Karol Čálik, ako aj českí herci Tomáš Hanák a Tomáš Matonoha.