Rodinný seriál vznikal s pracovným názvom Malí veľkí detektívi, napokon sa upravil do podoby Kriminálka 5. C. Druhá časť názvu označuje školskú triedu.

Hrdinami príbehu sú totiž žiaci – detskí detektívi, ktorí sa pustia do riešenia prípadov pašovania a nelegálneho obchodovania exotických zvierat.

Prvé zábery nového rodinného seriálu sa nakrúcali koncom mája v Zlíne počas medzinárodného filmového festivalu.

Skupinu malých detektívov v seriáli vedie Peter Mikina, pomáha mu sesternica Eliška, brat Filip, spolužiaci Kája a Igor, ktorý sa do Zlína práve prisťahoval zo Slovenska.

Seriál je určený najmä pre detských divákov, ale aj rodičov. Stavať bude popri detektívnych zápletkách na priateľstve, odvahe a túžbe pomôcť. Detským hrdinom budú nenápadne pomáhať aj dospelí, napríklad Bolek Polívka, Miroslav Táborský, Milan Lasica, Lenka Krobotová, Zuzana Konečná, Jan Dolanský či Michaela Majerníková.

Literárnu predlohu k seriálu napísal filmový historik, publicista a scenárista Pavel Taussig, ktorý autorsky stojí aj za oscarovým filmom Kolja. Réžiu má na starosti spomínaný J. Nvota.

RTVS začala nakrúcať nový rodinný seriál, chystá ho na ďalšiu jeseň

Kriminálka 5. C Zdroj: Zuzana Ricotti (Alef Film&Media)

Detských protagonistov do seriálu hľadali tvorcovia na kastingoch, pre viacerých z nich ide o prvú skúsenosť pred kamerou. Prihlásilo sa okolo 500 záujemcov, z toho 200 na Slovensku. Polovica z nich prišla na kasting do Mlynskej doliny kvôli postavám slovenských dvojičiek Agáty a Beáty, ktoré sa tiež s partiou detektívov spriatelia.

Okrem Zlína a jeho zoologickej záhrady sa bude natáčať v Brne, Pardubiciach, Prahe, Bratislave, na Devíne, Bytči, v Súľovských skalách, v Manínskej tiesňave a v Egypte. Keďže seriál je o obchodovaní so zvieratami, objavia sa v ňom tiež rôzne exotické papagáje, pavúky, motýle, varan, tiger, hady, orly, aligátor, ale i exotické rastliny, o pašovaní ktorých bude jeden z dielov seriálu.

Na príprave kriminálky pre deti a ich rodičov spolupracujú ČT a RTVS s koproducentmi Alef Film & Media a Filmovými ateliérmi.

Seriál bude mať 13 polhodinových častí. RTVS novinku uvedie na jeseň roku 2019.