Prvý diel - Milan Čič (réžia Mária Brnušáková) odvysiela RTVS na Dvojke v pondelok 29. októbra o 21.30 po diskusnej relácii Silná zostava. Ostatné časti pôjde s týždňovým odstupom v rovnakom čase.

Dokumenty budú ďalej odvysielané budú v poradí Ján Čarnogurský (réžia Kristína Leidenfrostová), Vladimír Mečiar (réžia Dominik Jursa), Jozef Moravčík (réžia Jana Durajová), Mikuláš Dzurinda (réžia Lena Kušnieriková), Iveta Radičová (réžia Edo Cicha) a Robert Fico (réžia Lucia Kašová).

Podľa vzoru ČT

Projekt nadväzuje na rovnomenný projekt Českej televízie. Podľa producentov cyklu Zory Jaurovovej a Mátyása Priklera bolo jeho základnou myšlienkou priniesť reflexiu novodobých politických elít na Slovensku očami študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty (FTF) VŠMU, ktorí nie sú pamätníkmi udalostí a dejov a môžu priniesť nezaťažený pohľad pri rekonštrukcii a hodnotení udalostí a osobností.

„Hlavný problém, ktorý všetci režiséri museli riešiť, bolo, ako sa dostať pod škrupinu verejnej figúry expremiérov, a pátrať, kto je človek za ňou, pretože väčšina alebo možno všetci z nich vďaka svojej politickej kariére sa stále ocitajú v úlohe hercov, ktorí hrajú verejnú rolu,“ uviedla Z. Jaurová.

Koncept televízneho cyklu mapujúceho moderné dejiny krajiny cez postavy bývalých predsedov vlád producenti adaptovali z rovnomenného českého projektu, ktorý realizovala ČT Brno v roku 2014. Aj v slovenskej verzii cyklu točili portréty politikov mladí dokumentaristi.

„V čase, keď sme ich oslovili, všetci boli ešte študentmi, zámerom bolo priniesť veľmi čerstvý, nový pohľad na moderné dejiny, ktoré sú de facto dejinami ich života,“ prízvukuje producentka.

Sedem dielov cyklu, každý v dĺžke 26 minút, sa venuje jednotlivým expremiérom SR od roku 1989. Autorské dokumenty reflektujú nedávnu minulosť a zároveň pátrajú po súčasnom osude bývalých premiérov a ich vplyve na dnešnú spoločnosť.

Mali šesť častí, Fica urobili neskôr

„Keď sme pred tromi rokmi začínali na tomto cykle robiť, plánovali sme iba šesť filmov. V marci tohto roku, keď bol celý cyklus vo finálnej fáze, náhle sme museli dokrútiť posledný film, keďže od marca máme ďalšieho expremiéra, čo bolo celkom zaujímavé, lebo film o Robertovi Ficovi je nutne iný ako tie ostatné,“ vysvetlila producentka cyklu.

Režisérov jednotlivých dielov vybral počas jari 2015 dokumentarista, dramaturg projektu a pedagóg FTF VŠMU Peter Kerekes spomedzi študentov ateliéru dokumentárnej tvorby. „Zo siedmich režisérov je päť žien a iba dvaja muži, je to príznačné asi pre celú súčasnú dokumentárnu tvorbu, že postupne začínajú prevládať veľmi šikovné režisérky,“ konštatovala Z. Jaurová.

„Konkrétne zadanie bolo jediné, chceli sme autorské dokumenty mladých režisérov, spárovanie expremiéri a režiséri bolo po dohode, v niektorých prípadoch si režisér vybral premiéra, niekde to bolo úplne jasné od začiatku,“ doplnil M. Prikler.

Projekt bol podľa neho postavený tak, že ak premiér nebude súhlasiť, bude sa točiť film o ňom bez neho: „Úprimne sme nečakali, že zo šiestich živých šiesti budú súhlasiť, z tohto pohľadu sme mali šťastie. Z tých šiestich nikoho nebolo treba nahovárať, v tom treba pochváliť tých našich expremiérov.“

Producenti súhlasne priznávajú, že aj keď sú dokumenty venované jednotlivým expremiérom, vo väčšine dominuje len jeden z nich. „Postupne ako sme nakrúcali filmy a pozerali si priebežné zostrihy, v jednom momente sme si uvedomili, že minimálne štyri zo siedmich filmov sú v konečnom dôsledku viac o Vladimírovi Mečiarovi ako o čomkoľvek inom, čo veľa hovorí o tom, kto v istom čase veľmi zásadne ovplyvnil dejiny Slovenska,“ uzatvorila Z. Jaurová.

Cyklus je určený pre vysielanie RTVS a ČT. Neskôr bude uvedená aj jeho online verzia.