RTVS a ČT už v priebehu roka avizovali, že Ultra HD na satelite otestujú. Napokon bola demo stanica spustená 15. decembra, naladiť si ju môžu zákazníci Skylinku.

Kanál vysielajúci obsah v 4K rozlíšení je šírený voľne, na jeho príjem je však potrebný príslušný hardvér umožňujúci sledovanie obsahu v nadštandardnom rozlíšení, Ultra HD televízory zatiaľ nie sú veľmi rozšírené a ich cena je vysoká.

Obe televízie vyrobili v uplynulých mesiacoch špeciálny obsah nakrútený v Ultra HD. Slovenský RTVS vlani v najvyššom rozlíšení nakrúcal jeden z adventných koncertov. Televízia k tomu nakrútila aj ilustračné zábery z miest a exteriérov, ktoré takisto používa v rámci testov.

„Keďže RTVS už teraz vyrába a vysiela všetky vlastné relácie v HD rozlíšení, našou snahou bude udržať si v oblasti Ultra HD vysielania pozíciu lídra. Zároveň by sme chceli byť vnímaní ako kľúčoví hráči aj v oblasti technických inovácií,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

ČT podľa technického riaditeľa Iva Ferkla počíta, že nástup formátu Ultra HD bude omnoho rýchlejší než v prípade HD rozlíšenia. Obe televízie sa už pripravujú na nakrúcanie pôvodného obsahu v Ultra HD.

Satelitné testovanie Ultra HD prebieha v spolupráci s operátorom SES a Českými radiokomunikáciami.

Testovanie Ultra HD obsahu v celoplošnom multiplexu v rámci DVB-T2 avizovala aj spoločnosť Towercom. Operátor terestriálneho vysielania k nemu zatiaľ nepristúpil.

Technické parametre príjmu Ultra HD stanice

(nekódovaný demo program)

Satelit: Astra 3B (23,5°E)
Transpondér: 3.204
Frekvencia: 11 778,050 MHz
Polarizácia: vertikálna 27,5 Mbit/s
Modulácia: QPSK
FEC: 9/10
ID služby: 5390
Názov služby: Test UHD Forum