Trpaslíkov predstavila televízia vo štvrtok novinárom za účasti detského publika priamo v štúdiu aj kompletnej zostavy trpaslíkov – siedmich poslucháčov bábkoherectva na VŠMU, ktorí prešli castingom a budú stvárňovať jednotlivé postavy.
Mladí herci sa v štúdiu štylizujú do jasne vyhranených charakterov, ktoré naznačujú aj mená - Chichot Veselý, Emo Tikon Smutný, Pusa Božteková, Smajla Prekvapená, Kuli Okulár, Sväťo Dobrík a Anejlinka Čertíková.
Každá z postavičiek má na starosti niektorý zo siedmich minižánrov, z ktorých štyri budú tvoriť každé vydanie Trpaslíkov pozostávajúce zo zhruba štvrťhodinového deja.
Celé pásmo Trpaslíkov bude v sobotu aj nedeľu dlhšie, keďže postavičky budú uvádzať aj akvizičné seriály vysielané dopoludnia od 7:25 (Pingu, Požiarnik Sam, Franklin, Škaredé káčatko, Garfield II.).
Trpaslíci sa navyše počas celého týždňa budú objavovať aj na Dvojke vo večernom detskom bloku po 19. hodine aj rannom pásme v pracovnom týždni pred deviatou, kde budú mať denne štvorminútový blok.
„Naše priority k detskej tvorbe neboli len prázdne slová. Prichádza nový formát, ktorý vznikol na pôde RTVS vo vlastnom vývoji a s ľuďmi, ktorí boli pre to veľmi zapálení. Trpaslíci sú na svete, nereplikujeme nič známe, je to nový projekt a verím, že detskí diváci aj rodičia ho prijmú,“ uviedol počas predstavovania formátu generálny riaditeľ Václav Mika.
Trpaslíci majú podľa telerozhlasu ambíciu stať sa značkou vysielania pre deti v RTVS. Pôvodný plán na tento rok zahŕňa 30 častí, RTVS však predpokladá, že formát sa bude vysielať dlhodobo.
„Pamätáme si na Matelka, Kuka, Raťafáka Plachtu, Crn-Crn, na túto tradíciu sme chceli nadviazať. Radi by sme novú generáciu detí naučili, že víkendy na Jednotke aj večery na Dvojke sú tu pre ne. Trpaslíci sú detská skladačka, televízne lego, s ktorými sa deti môžu hrať a niečo si z neho vziať,“ načrtol kreatívny producent Ján Uličiansky.
Trpaslíci síce pochádzajú zo sveta rozprávok, no sú zasadení do moderného prostredia: scéne dominuje dekorácia smartfónu vrátane slúchadiel a obalu od neho. Obrazovka „Smajlifónu“ v štúdiu je interaktívna a trpaslíci ju budú ovládať.
„Tým, že do všetkých sfér vstupujú moderné technológie, aj my sme sa rozhodli poňať tento detský svet trochu modernejšie,“ priblížil režisér Vladimír Kriška, podľa ktorého bude interaktívna okrem scény aj relácia ako taká - diváci budú môcť poštou aj e-mailom posielať Trpaslíkom svoje otázky a problémy, ktoré im pomôžu postavičky vyriešiť.
Pri nich spolupracujú tvorcovia s odborníkmi. V tíme sú takisto scenáristi, výtvarníci, choreografka Ivica Liszkayová, relácia prinesie tiež pôvodné skladby, ktorých text písal Daniel Hevier a hudbu zložil Norbert Bodnár.
Okrem Trpaslíkov uvádza RTVS od 5. apríla aj detskú súťaž Daj si čas. V. Mika avizuje aj ďalšiu interaktívnu súťaž pre najmenších divákov a detský dramatický seriál (Supersieť). RTVS zároveň vyrába dva nové animované seriály (Pavúky z rohu, Drobci).
Trpaslíci
- pôvodný formát RTVS – odbor výskumu programu a vývoja formátov pod vedením Dariny Kyselovej
- začiatok vysielania: 5. a 6. apríl 2014 na Jednotke o 8:30
- žáner: zábavno-vzdelávací cyklický program pre deti
- cieľová skupina: 5 – 7 rokov
- minutáž: 15´ + 15´ cez víkend na Jednotke, celý týždeň 7 x 4´ na Dvojke
- počet častí v roku 2014: 30
Z anotácie (Trpaslíci – malí veľkí priatelia / Trpaslíci – šťastná sedmička RTVS!):
Mobilný telefón sa stal jednou z najobľúbenejších „hračiek“ dnešných detí už od predškolského veku. S týmto faktom môžeme nesúhlasiť, negovať ho, bojovať proti nemu, ale aj využiť túto formu komunikácie na atraktívnu prezentáciu obsahov, dôležitých pre nášho cieľového diváka. Program Trpaslíci ide práve touto cestou. Mobilný telefón Smajlifón sa tak stal nielen „domovom“ siedmich trpaslíkov – „smajlíkov“, ale aj priestorom pre hru na sedem klasických televíznych formátov „trpasličej“ mini podobe.
Trpaslíci Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Minižánre v rámci Trpaslíkov:
Smajlíkovci – smiešny seriál. Hra na situačnú komédiu, v ktorej siedmi trpaslíci predvádzajú modelové situácie spoločenského spolužitia a správania.
Smajlinka – úsmevná poradňa. Sväťo Dobrík a Anjelinka Čertíková pomáhajú deťom vyriešiť ich malé veľké problémy, ktoré reálne posielajú na ich trpaslícku mailovú adresu.
Smajlikvíz – žartovná súťaž. Smajla Prekvapená uvádza kvíz, v ktorom dáva trpaslíkom tri otázky zo sveta, ktorý ich obklopuje.
Smajlišou – rozmarný rozhovor. Pusa Božteková si do svojej talkšou prizýva vždy nového hosťa, ktorý „hrá“ predstaviteľa atraktívneho povolania.
Smajliceda – kratochvíľne čítanie. Trpaslíci si navzájom čítajú ukážky z najlepších kníh pre deti, doplnené o ukážky ich ilustrácií.
Smajlihit – veselé pesničky. Hitparáda originálnych pesničiek pre deti v podaní trpaslíckych „speváckych hviezd“.
Smajlifitko – radostný pohyb. Hudobný motív z pôvodnej pesničky poslúži trpaslíkom aj na to, aby si zacvičili alebo predviedli vždy nový tanec.
Obsadenie:
Pusa Božteková (Martina Slobodová) – všetkými milovaná „kráska“
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Anjelinka Čertíková (Lenka Libjaková) – anjelsky milý „čertík“
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Sväťo Dobrík (Martin Kollár) – dobrák s anjelskou trpezlivosťou
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Kuli Okulár (Ondrej Lenárth) – „šoumen“, ktorý si vždy rád zaspieva
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Smajla Prekvapená (Natália Kajzerová) – zvedavá moderátorka kvízu
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Emo Tikon Smutný (Ivo Bis) – milý, i keď smutný smoliar
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský
Chichot Veselý (Peter Lupták) – športovo založený zabávač
Zdroj: RTVS/Patrik Ratajský