Obe nové relácie odštartujú v pondelok 22. mája. Ahoj, Slovensko, má trištvrtehodinový priestor od 17:45 do 18:30 v pracovných dňoch. Silná zostava sa bude vysielať v prime-time Dvojky o 20:10 s týždennou periodicitou.

Podtitul Silnej zostavy znie „Päť žien o slabých miestach našej spoločnosti“, témou prvého dielu je podľa programového plánu otázka, či nás ohrozuje migrácia mladých zo Slovenska.

Inšpirované americkou talkšou

RTVS sa aktuálne púšta do proma nových formtátov. O vývoji diskusie so ženským obsadením informoval manažment televízie už dávnejšie. Relácia sa dočkala istých úprav a v tejto chvíli je pripravená do vysielania. Niekoľko prvých častí je už nakrútených.

O podobe relácie informoval na zasadnutí Rady RTVS programový riaditeľ televíznej časti Tibor Búza, podľa ktorého bude novinka prezentovať ženský pohľad na svet. Inšpirácia je z amerického formátu The View, ktorý vysiela dlhoročne ABC. RTVS na vývoji pracovala dva roky. Relácia sa vyrába in-house, moderátorkou je redaktorka spravodajstva Oľga Baková. 

„Panel je čisto ženský vrátane moderátorky, debata je na pomedzí serióznej diskusie s vážnejšími témami až po iróniu či jemnú ‚nadsádzku‘. Výhodou žien je, že na rozdiel od mužov vždy nájdu konsenzus, to platí aj v tomto prípade, hoci ich diskutuje päť,“ priblížil T. Búza.

RTVS spustí nové relácie Silná zostava a Ahoj, Slovensko

Oľga Baková Zdroj: RTVS

Do projektu je zapojených zhruba 20 panelistiek, ktoré sa v diskusiách budú striedať. „Sú medzi nimi sociologičky, spisovateľky, ženy, ktoré majú čo povedať,“ doplnil T. Búza. 

Nový live formát z regiónov

Novinkou v podvečernej štruktúre Dvojky bude publicistika Ahoj, Slovensko. Podobne ako predchodca TeleRegina sa bude vysielať naživo. Pôvodný formát vyvinulo košické štúdio RTVS. Na striedačku sa bude relácia vysielať aj z Banskej Bystrice.

„Formát kombinuje štúdio a prácu v teréne, ktorej výsledky sú minidokumenty respektíve reportáže zachytávajúce nielen prírodné a kultúrne bohatstvo, ale aj to, čím ľudia reálne v mestách a obciach žijú,“ uviedla kreatívna producentka Štúdia Košice Ingrid Blichová.

Technologický pokrok umožní okrem nového štúdia vrátane kamier už aj regionálnym televíznym štúdiám RTVS živé vstupy, ktoré sa využijú práve v Ahoj, Slovensko. Príspevky nakrútené pre reláciu sa sekundárne spracujú samostatne v archíve – po očistení od komentárov budú zbierkou zachytávajúcou dobu, ktorú žijeme.

Okrem interných kapacít spolupracuje RTVS pri výrobe reportáží do Ahoj, Slovensko, aj s externistami. Na komunikáciu s publikom chce použiť napríklad aplikáciu iReportér, cez ktorú môžu diváci ponúknuť svoje témy.

„Nie je to projekt o sezónnosti, ale verím, že na dlhé obdobie,“ povedal k relácii generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Tím moderátorov sa líši oproti TeleRegine - priestor dostanú Štefan Štec a Martin Juríček. 

Ahoj, Slovensko, je prvým programom, ktorý sa formátoval samostatne v Košiciach. Podľa I. Blichovej je cieľom zmodernizovať a vizuálne zmeniť aj ostatné programy, ktoré sa na východe vyrábajú. Najbližšie sa má na rad dostať Kapura.