Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila.

15. schôdza NR SR
Neprehliadnite

Parlament schválil zákon o Slovenskej televízii a rozhlase

RTVS rešpektuje schválenie Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v NR SR. Zároveň však upozorňuje na riziká, ktoré sú spojené s uplatnením zákona v aktuálnej podobe. RTVS je stále považovaná za rešpektovanú inštitúciu, ktorá napĺňa parametre verejnoprávneho, nezávislého, informačného média a kultúrnej i vzdelávacej inštitúcie, informuje Filip Púchovský, PR manažér RTVS.

Podľa verejnoprávnej televízie, zákon dostačujúcim spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, pod vedením štatutára, ktorého právomoci budú značne obmedzené. Zákon sa nezaoberá systémovým riešením procesov súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia, zmenu vizuálnej aj zvukovej identity inštitúcie a televíznych a rozhlasových programových služieb.

Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie, ohrozeniu výroby, spomaleniu fungovania spoločnosti v tomto období. Nejasné sú kompetencie a úlohy novovzniknutej Etickej komisie, čo dáva priestor pre obavy z možných zásahov tohto poradného orgánu Rady STVR do vysielania, dramaturgie a najmä nezávislosti verejnoprávnych médií. Schválená podoba nového zákona má množstvo nedostatkov, ktoré môžu mať negatívny dopad na poskytovanie služieb občanom zo strany verejnoprávnych médií v najbližších mesiacoch, dodáva televízia.

„Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku. Je smutné, že 35 rokov po novembri ’89 sa ukazuje, že tento štát držia vo svojich rukách politici a oligarchovia, a tí určujú budúcnosť Slovenska,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Štrajk nespokojných zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, cieľom ktorého je stiahnutie sporného návrhu zákona o STVR. Dav sa presunul z budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici pred Úrad vlády a následne pred budovu Ministerstva kultúry na Námestí SNP, kde prebehol príhovor členov štrajkového výboru a pozvaných hostí.
Neprehliadnite

SaS: Cieľom zákona o televízii a rozhlase je politické ovládnutie verejnoprávneho média