RTVS tento týždeň na svojom webe zverejnila registračný formulár, prostredníctvom ktorého sa môžu hlásiť záujemcovia o účinkovanie v šou.

Aj v tomto prípade hľadá televízia súťažiacich v troch kategóriách – tanečnej, speváckej a inštrumentálnej, pričom priestor majú neprofesionálni jednotlivci, páry aj skupiny bez hornej vekovej hranice.

Kastingy do novej série sú naplánované na 8. a 15. októbra. Prvý z nich bude v Múzeu slovenskej dedine v Martine, druhý v Ľubovnianskom skanzene v Starej Ľubovni.

Zem spieva ako pravidelný formát avizovalo už predošlé vedenie telerozhlasu, s režisérom šou Petrom Núñezom hovoril súčasný generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník dokonca ešte pred oficiálnym nástupom do funkcii, aby si program verejnoprávna televízia poistila. Záujem oň totiž mali aj komerčné televízie.

Zem spieva vysielala Jednotka tento rok od januára do apríla v sobotnom prime-time. Folklórna šou mala nadpriemernú výkonnosť hlavne v širšej cieľovke 12+, kde ju priemerne sledovalo 540-tisíc divákov pri trhovom podiele 26,1 percenta. V 12 – 54 program priemere pozeralo 224-tisíc divákov (19,2 %), u mladších divákov mal teda slabšiu, ale stále nadštandardnú výkonnosť, čo sa týka prime-timeového priemeru Jednotky.

Načasovanie kastingov na október naznačuje, že RTVS šou ponúkne v rovnakom nasadení ako v predošlej sezóne, teda začiatkom budúceho roka.

Formát, ktorý vznikol v kooperácii RTVS s produkčnou spoločnosťou Nunez NFE, sa medzičasom snaží presadiť aj v zahraničí. Šou ocenila v júni porota na televíznom veľtrhu NATPE za najlepší nový formát v regióne strednej a východnej Európy.

V januári sa Zem spieva ako víťaz regionálneho kola Pitch&Play predstaví na NATPE v Miami, kde si ju môžu všimnúť producenti z celého sveta. Zámer predať šou mimo Slovenska avizoval už skôr aj manažment RTVS.