O plánovom rozpočte projektu informovalo vedenie televízie Radu RTVS. Podľa zverejnenej informácie je rozpočet Stromu želaní 684 910 eur, ďalších takmer 30-tisíc predstavuje vecný vklad.

Z novinky, ktorej licenciu získal RTVS aj v tomto prípade od holandskej Talpy (Milujem Slovensko, Čo ja viem), vznikne osem častí. Znamená to, že na výrobu jedného dielu pripadne v priemere zhruba 85 600 eur.

To z relácie robí momentálne s odstupom finančne najnáročnejší projekt. Za jednu časť Milujem Slovensko platí RTVS 47 595,36 eura bez DPH, diel Čo ja viem stojí bez dane 36 792 eur. Pri všetkých projektoch ešte platí RTVS poplatky licencorovi. 

Programový riaditeľ televíznej časti Tibor Búza zdôvodňoval Rade RTVS výšku investície najmä tým, že ide o úplne nový projekt, ktorý si na začiatku „musí“ sadnúť“. Zároveň vyzdvihol náročnosť realizácie.

RTVS sa pri novej šou buchne po vrecku. Na Strom želaní dá takmer 700-tisíc

Tá vyplýva už zo samotného forrmátu, v ktorom si malí školáci vysnívajú sen pre blízku osobu. Jeho plnenie je spravidla pompézne – je veľkým prekvapením pre blízku osobu a celá akcia sa dlho a do dôsledkov pripravuje, aby patrične „vypálila“.

Ako je známe, moderátorom novinky bude Matej „Sajfa“ Cifra, šou bude patriť k pilierom novej televíznej sezóny a do vysielania sa dostane na jeseň, zrejme už v septembri.

Ukážky z originálneho formátu (De Wensboom):

RTVS potvrdila, že lokálnu verziu formátu bude vyrábať produkčná spoločnosť Maya. Tá si už názov Strom želaní poistila aj na Úrade priemyselného vlastníctva.

S Mayou pravdepodobne RTVS nebude pokračovať v spolupráci na relácii Nečakané stretnutia. Práve v jej slote – v sobotnom prime-time – by sa Strom želaní mal vysielať. RTVS prípadný koniec Nečakaných stretnutí nateraz nepotvrdila.

Naopak, pokračovať s určitosťou budú Pravdivé príbehy s Katkou Brychtovou, ktoré sa vysielajú takisto v sobotu večer a tiež ich RTVS dodáva Maya.

T. Búza členom Rady RTVS potvrdil aj jesenné pokračovanie zábavnej šou Nikto nie je dokonalý. RTVS si objednala aj nový balík dielov súťažnej relácie 5 proti 5. Televízia oproti minulosti zmluvy s tvorcami cyklických formátov pôvodnej tvorby obnovuje samostatne na jesennú a jarnú sezónu na rozdiel od predošlej praxe, keď sa uzatvárali na celý rok.

Jesenná ponuka Jednotky bude patriť k dosiaľ k najsilnejším – televízia oslavuje svoje 60. výročie. Vo štvrtkovom prime-time ráta RTVS s novinkou Zlaté časy, ktorou si výročie priamo pripomenie. V piatok bude vysielať novú sériu Milujem Slovensko, zrejme v sobotu Strom želaní a v nedeľu nové diely seriálu Doktor Martin.

Okrem toho prinesie RTVS počas jesene množstvo premiérových slovenských a česko-slovenských filmov, v ktorých bola koproducentom. Už v lete nasadí televízia formát Fetiše televízie, spin-off dokusérie Fetiše socializmu, v ktorom sa pozrie na zaujímavé momenty z televíznej histórie.